Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak si najít v práci nové přátele
vložila 17.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak si najít v práci nové přátele

Přiznejme si, že hledat si přátelé v dospělosti může být stejné trápení jako randění. A někdy ještě horší. Většina z nás je ochotná přiznat před svým okolím, že hledá lásku, vydělává více peněz, zhubnul pár kilo, ale stejným lidem je trapné přiznat, že hledají ve svém životě přátele. Existuje totiž mýtus, že skutečná přátelství se prostě v životě jen tak stanou. Jsou to kamarádi ze školy, školky, sousedi… Jenže ve skutečnosti to vůbec není pravda.

Výzkum jednoznačně ukazuje, že počet přátel v okruhu lidí začal neustále klesat. Jsme zaneprázdněni prací, rodinou a přátelé tak snadno odsouváme na druhou kolej. Mnoho přátelství proto vyhoří. 

Práce je přitom ideálním místem pro získávání a udržování nových přátelských vazeb. Chodit do kanceláře je v mnoha ohledech podobné jako chodit do školy. Každý den se setkáváte se stejnými lidmi a máte spolu spoustu společného, takže je o čem si povídat. Navíc výzkumy ukázaly, že pokud v práci máte kolem sebe blízké přátele, motivuje vás to k lepším výkonům a jste produktivnější. 

Tady je 8 kroků, které vám pomohou s překonáním ostychu a získají vám na pracovišti pár nových přátel:

Vyberte si

Říká se, že kdo je přítelem všech, není přítelem nikomu. Držte se tohoto rčení i v práci a místo toho, abyste udržovali mnoho „mělkých“ vazeb s lidmi na pracovišti, zaměřte se na pár z nich, kteří vám jsou jejich povahou blízcí a o ty se zajímejte hlouběji. 

Dejte najevo své sympatie

Nebojte se projevit. Líbí se vám humor vaší kolegyně? Milujete její styl oblékání? Dejte to najevo. Upřímné komplimenty mohou být skvělou cestou, jak zaujmou pozornost kolegů a připsat vám bonusové body navíc. 

Najděte si společné téma

Plánujete svatbu a vaše kolegyně se vdávala loni? Zeptejte se jí na radu, co dělat s nekonečným seznamem hostů. Váš zájem způsobí, že budete vypadat mnohem přístupněji, co jsou klíčové ingredience pro budování jakéhokoliv přátelství.

Nešiřte drby

Zatímco výzkumy ukazují, že drby mohou vyvolávat na pracovišti emoci, rozhodně to není způsob, jak začínat jakékoliv přátelství. Koneckonců jediné čeho tím docílíte, že vaše kolegyně bude mít pocit, že příště se terčem vašich spekulací klidně může stát ona a bude si od vás držet odstup. 

Vyrazte ven mimo kancelář

Chcete-li prohloubit svůj pracovní vztah, pozvěte svou kolegyni o víkendu třeba na lekci jógy, kolo nebo nákupy. Pokud budete mluvit i o jiných tématech než je práce, máte velkou šanci, že se váš pracovní vztah překlopí do roviny přátelství.

Aktivně poslouchejte

Naslouchání je alfou a omegou k budování jakýchkoliv vztahů. Pokud bude mít vaše kolegyně pocit, že se zajímáte o její život, rodinu, partnerské vztahy, je velice pravděpodobné, že za vámi přijde pro radu. 

Svěřujte se postupně

Pokud vychrlíte svůj celý život v jednom dlouhém monologu, nikdo mu pravděpodobně nebude věnovat pozornost. Odhalujte se postupně a v konverzaci vždy nechte pro mluvení prostor i druhé straně. Od více formálních otázek tak snadno přejdete i k těm zábavným, které utužují každé přátelství. 

Pravidelně přátelství udržujte

Sledujete se s kolegyní vzájemně na Facebooku nebo Instagramu? Pak možná máte pocit, že o ní všechno víte a není nutné jí zavolat a zeptat se, jak se má. Opak je pravdou! Být dobrým přítelem znamená najít si čas na krátký telefonát nebo rychlou zastávku na kávu. 

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také