Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak si dovolit životní styl práce na volné noze
vložila 13.1.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak si dovolit životní styl práce na volné noze

Pandemie koronaviru katapultovala pracovní označení „freelance“ neboli práce na volné noze opět do středu pozornosti. Nahrává tomu i fakt, že v souvislosti s pandemií přišlo celosvětově o práci asi 11 miliónů žen. Naopak pracovníkům na volné noze se v této době víc než daří a jejich počet stále přibývá. Letos vzrostl celosvětově téměř o 30 %, a přestože teď jeví známky zpomalení, patří stále mezi firmami k oblíbenému segmentu.

Pokud jste se tak stali loňský rok „volnou hráčkou“ na poli pracovních pozic, nepanikařte! Může to pro vás být i velká výhoda. Zde je můj průvodce, na co si během práce na volné noze dát pozor a co naopak mohou být její největší finanční benefity.

Stanovte si rozpočet pro nekonzistentní příjem

Vzestupy a pády jsou nepříliš okouzlující realitou životního stylu lidí na volné noze. Místo pravidelné jistoty se totiž váš plat může každý měsíc lišit. I přesto, že budete mít klienty, se kterými budete spolupracovat pravidelně, mohou se výkyvy na vašem účtu projevovat hlavně díky splatnosti faktur. Některé společnosti mají po dokončení vaší práce i 90 dnů na úhradu. Proto při každém podpisu dočasné smlouvy pečlivě nastudujte finanční podmínky. Zároveň je nutné stanovat si výdajový plán a zjistit, kolik můžete investovat do svého životního stylu a co budete muset na nějakou dobu třeba omezit. 

Nemíchejte práci a zábavu

Mnoho finančních expertů vám jako první věc při podnikání na volné noze poradí je oddělení finanční účet, na kterém snadno budete mít přehled o tom, který klient zaplatil a kdy a nebudete muset vše složitě hledat mezi platbami za čistírnu, nákupem oběda nebo školným vašich dětí. Zároveň budete mít jasnou představu kolik jste si za poslední dobu vydělali peněz. Prostředky, které budete chtít použít k běžnému chodu domácnosti, si pak přesuňte na svůj soukromý účet. 

Počítejte s tím, že budete muset zaplatit daně

Ano, jasná zpráva. Ale byly byste překvapeny kolik lidí pracujících na živnostenský list si myslí, že peníze, které klient pošle, jsou jejich výplatou. Opak je pravdou! Z těchto peněz musíte měsíčně uhradit zdravotní a sociální pojištění, ale také samozřejmě daně vyplývající z vašeho finančního přiznání. To se odevzdává v průběhu února a jedná se o nemalé procento vašich výdělků. Myslete na to a udělejte si finanční rezervu.

Zapomeňte na dovolenou

Samozřejmě obrazně řečeno. Vy si totiž můžete udělat dovolenou kdykoliv vás napadne! Jste přeci pánem svého času. Myslete jen na to, že vám nikdo dovolenou neproplatí a čas, který na ní strávíte vám nikdo nezaplatí. To stejné platí i v době, kdy budete stonat a nebudete moci práci pro vaše klienty vykonávat. Berte při finanční rozvaze v potaz i tento fakt a schovejte si více na dny, kdy budete chtít s rodinou odcestovat nebo budete na nemocenské. Rozhodně se vám tato prozíravost vyplatí! 

Počítejte s náklady na home office

Může se zdát, že práce z domova je zadarmo, ale opak je pravdou. Pokud ve svém bytě nebo domě budete trávit 24 hodin denně, věřte mi, že se vám rozhodně zvýší ceny energií. Musíte přece svítit, mýt si ruce, vařit si kávu, mít rychlý internet… Možná se vám to zdá jako zanedbatelná částka, ale věřte mi, že v průběhu roku se nasčítá. 

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také