Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak si být blízcí s partnerem, který se nedokáže otevřít
vložila 9.1.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak si být blízcí s partnerem, který se nedokáže otevřít

Má z vás partner strach? Vidíte na něm, že je pro něj problém plně se otevřít a důvěřovat vám? Jestli s vámi ani nemluví o svých pocitech a bývá odtažitý, čeká vás pár perných týdnů i měsíců. Nebo snad chcete, aby vás z nedostatku důvěry opustil?

Žije s vámi, přispívá na domácnost, pomáhá vám, možná se i stará o děti a vlastně víte, že co se týče běžného života, můžete se na něj spolehnout. Tak co je špatně? Že si připadáte, jako by ten, kdo stojí po vašem boku, připomínal spíš bratra než životní lásku. Nikdy s vámi nemluví „do hloubky“, je citově spíš chladnější a komunikace je pro něj něco jako sprosté slovo. Vyhýbá se tomu, aby se k vám připoutal. Bojí se závislosti a závazků. Co s tím? Psychologové z Číny provedli řadu vědeckých studií, aby zjistili, jak jednotlivci, kteří se takovému spojení se svým protějškem vyhýbají, mohou mít zdravé a důvěrné vztahy. Připravte se na pár perných týdnů a měsíců!

Budujte intimitu

Uzavření jednotlivci se bojí sdílet své intimní pocity nebo touhy s ostatními. Může to být vinou toho, že jim někdo ublížil, zradil je, opustil či jinak zranil. Vězte, že i malé množství důvěry, kterou do vás takový partner vložil, ho stálo nemalé úsilí. Buďte vděční za to, co v tuto chvíli máte a nezneužívejte toho. Ukažte mu, že si ho vážíte a postupně s ním sdílejte své vlastní emoce. Zkrátka jděte příkladem. Časem pochopí, že takhle je to normální…

Pomáhejte mu s běžnými denními záležitostmi

Jste spolehliví? Co řeknete, to platí? Výborně. Stavte na tom svoji strategii. Citově chladnější lidé mají pocit, že ve svých vztazích nejsou dostatečně podporováni. V důsledku toho se mohou začít stahovat. Ulevte jim od běžných starostí, nabízejte pomoc s menšími věcmi. Získají tak pocit, že jim skutečně jste oporou.

Respektujte ho

Neříká vám, co cítí a co si myslí? Obvykle se jedná o obranný mechanismus, který takový člověk používá v případě, kdy se chce vyhnout zranění. Neberte si to osobně, pokud partner potřebuje víc času nebo prostoru. Netlačte na něj, nechte ho být s vlastními myšlenkami a nedožadujte se odpovědí ve chvíli, s vámi mluvit nechce. Velký tlak by jej mohl ještě víc vylekat. Mějte s ním trpělivost.

Plánujte společně strávený čas

Ať už je to zahradničení, běh, turistika nebo třeba sledování sportovních zápasů, buďte spolu a objevte zábavu vhodnou pro oba. Posílí vás to emočně, mentálně i duchovně, váš vztah se posune. Uzavřenější z dvojice navíc pochopí, v čem jste dobří a jak si počínáte v různých situacích. Na druhou stranu i vy získáte příležitosti, abyste partnera mohli chválit a posilovat v něm pozitivní reakce. A ta nejdůležitější rada na konec? Vydržte.

Být ve vztahu s někým, kdo vypadá, že se vyhýbá blízkosti a otevřenosti, může být velmi frustrující. Proto se připravte na to, že změn se dočkáte nejdříve za pár týdnů. Dáte to?

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také