Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak rychle dobít energii, když nechcete spoléhat na kávu
vložila 22.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak rychle dobít energii, když nechcete spoléhat na kávu

Stává se vám občas, že v práci odpoledne přijde krize a vy máte pocit, že nejspíš brzy usnete? Nedokážete se soustředit, všechno vám trvá, zkrátka máte pocit, že vám chybí byť sebemenší špetka energie. Většina lidí sahá v takových chvílích po šálku kávy. Ale existují i další alternativy.

Káva nebo energetické nápoje vás sice spolehlivě a většinou i rychle „nakopnou“, ale nemělo by se to s nimi přehánět. Navíc někteří lidé například „energeťáky“ ze zdravotních důvodů ani konzumovat nemohou. To ale neznamená, že jsou odsouzeni v práci „klimbat“!

Obyčejná, ale účinná

Člověka, který bojuje s poklesem energie a soustředěnosti, by nejspíš nenapadlo natočit si a následně vypít sklenici čisté vody. A to je škoda. Voda dokáže osvěžit, navíc je nejlepším prostředkem pro boj s dehydratací, která za náhlou únavou velmi často stojí a proti které kofeinové nápoje nepomáhají (právě naopak, kofein působí jako diuretikum, takže může dehydrataci ještě prohloubit). Pokud nejste zrovna fanda úplně čisté vody, přidejte do ní pár kapek citronu.

Zelená je dobrá

Skvělou náhražkou kávy, která obsahuje řadu antioxidantů důležitých pro tělo, je zelený čaj. Nenajdete v něm kofein jako takový, ale tein, který sice působí obdobně, ale není tak silný (tedy pokud to nepřeženete s dávkováním). Zelený čaj je úžasně osvěžující, navíc se dá pít jak teplý, tak studený. Ačkoli skuteční milovníci čaje by byli proti, zkuste do něj přidat trochu citronové šťávy – nejenže skvěle podtrhne chuť zeleného čaje, ale zajistí lepší vstřebávání již zmíněných antioxidantů.

Chroupáním k energii

Ve stavu otupění nemusíte v práci sahat jen po nápojích – máte-li s sebou třeba obyčejné jablko, skvěle vám poslouží. Obsahuje důležité živiny, ale také vodu, takže organismus osvěží a vytrhne z letargie. A aby toho nebylo málo – i samotné chroupání tohoto plodu vás docela spolehlivě probudí. Obdobně fungují i nejrůznější ořechy. Obsahují spoustu cenných látek a ještě příjemně křupou. A to je ve stavu nouze nepřekonatelná kombinace.

Pro mlsné jazýčky

Ačkoli jsou všechny výše uvedené možnosti úžasně dobré a také zdravé, občas potřebujeme sáhnout i po něčem trochu „hříšnějším“. Pro takové případy skvěle poslouží čokoláda. Ovšem mluvíme samozřejmě o kvalitní tmavé pochoutce, která má vysoká obsah kakaa. Ta v sobě totiž kromě chuti skrývá i řadu důležitých živin, které vás „probudí“. Ano, energii v tomto případě získáte i z cukru, nicméně ho dvě tři kostičky tmavé čokolády obsahují pořád méně než většina energetických nápojů…

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také