Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak konečně překonat prokrastinaci a pustit se do práce
vložila 17.3.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak konečně překonat prokrastinaci a pustit se do práce

Znáte to – termín odevzdání pracovního úkolu se blíží, je vám jasné, že pokud hned nezačnete, nemáte šanci vše stihnout, ale raději budete dělat cokoli jiného, než abyste se do daného úkolu pustili. Takhle zjednodušeně by se dala popsat prokrastinace. Jak ji ale konečně překonat?

Občas se nám do něčeho nechce, jsme líní, nemáme náladu trávit hodiny řešením složitého problému… To je docela přirozené, ovšem pokud věci odkládáme opakovaně a tahle praxe nám začíná výrazně zasahovat nejen do pracovního života, může se z pohodlnosti stát opravdový problém. Jak se tedy přinutit úkoly neodkládat?

První minuty rozhodnou

Stává se, že když už se konečně přinutíme odkládaný problém řešit, po několika vteřinách to vzdáme a vrátíme se zpátky k nějaké náhradní činnosti. A to je chyba. Když už se jednou do něčeho pustíte, vytrvejte! Nejtěžší je totiž překonat přibližně prvních 5 až 10 minut. Poté se totiž do daného úkolu už „zakousneme“ natolik, že se významně sníží riziko, že přestaneme.

Od malých krůčků po velké

Máte na seznamu spoustu úkolů, do kterých se vám nechce? Začněte nějakým, který není tak složitý. Jistě, říká se, že by se člověk měl snažit mít jako první za sebou to nejhorší, jenže to pro mnohé lidi není právě dostatečná motivace. Tou může být, když se jim úspěšně podaří splnit dílčí úkol, takže se pak snáze vrhnou do toho nejsložitějšího.

Mám seznam a nebojím se ho použít

Také si všechny úkoly píšete na seznam? Dobře děláte! Když vidíte vše černé na bílém, alespoň se v návalu práce neztratíte. Ovšem byla by škoda seznam trochu nevylepšit! Všechny úkoly si tedy každé ráno rozdělte a označte podle toho, jak jsou důležité, složité a jak „hoří“. Někomu vyhovují barvy, někomu číslování nebo třeba změť šipek apod. Na čem ale záleží, je, abyste si pevně stanovili, co daný den musíte bezpodmínečně udělat. Pak nebudete mít takovou tendenci (a příležitost) zaobírat ne nedůležitými věcmi.

Multitasking je fajn, ale…

Především ženy jsou prý proslulé tím, že dokáží dělat několik věcí najednou, Ačkoli se vědci stále přou, zda je multitasking ženskou výsadou nebo ne, pravdou zůstává, že nám podle psychologů nijak zvlášť neprospívá. Jistě, je fajn, když zvládnete v jednom okamžiku řešit víc problémů, ale ruku na srdce – ani na jeden se v takovém případě nemůžete plně soustředit. Takže na multitasking zapomeňte a pěkně se zaobírejte pouze jediným úkolem. Po jeho vyřešení je čas na další.

Odměna nutná

Je to sice trochu svérázné přirovnání, ale proč ho nepoužít – tak jako svému psímu miláčkovi dáváte za provedený povel dobrůtku (nebo pochvalu a pohlazení), tak byste se měli odměnit i vy. Za každý splněný a do konce dotažený úkol se zkrátka odměňte něčím, co máte rádi. A nepodvádějte, opravdu s odměnou počkejte, až bude opravdu co slavit!

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také