Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak pracovat z domova, když děti nemohou do školy
vložila 18.3.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak pracovat z domova, když děti nemohou do školy

Současná opatření, která mají pomoci zpomalit šíření nového typu koronaviru, zasáhla významně do života domácností většiny z nás. Školy jsou zavřené, a tak se děti učí z domova, a řada dospělých pracuje na home office.

Jak být ale doma opravdu efektivní, když máte vedle sebe 24 hodin denně své ratolesti?

Od devíti do pěti? To asi ne…

Zatímco v práci byste byli k počítači „přilepení“ osm hodin v kuse, doma se vám to – zvláště s dětmi – nejspíš nepovede. A tak budete muset plánovat domácí pracovní dobu trochu jinak. Nikoli v rámci osmi hodin, ale v rámci celého dne. Tak, abyste zajistili chod domácnosti, věnovali potřebnou pozornost dětem, ale zároveň zvládli i své pracovní úkoly. Vždy si proto ráno projděte nadcházející den – čeká vás v určitou hodinu nějaký důležitý telefonát či „schůzka“ prostřednictvím online přenosu? Pak vše ostatní zařiďte tak, abyste se na tyto meetingy mohli připravit a nebyli při nich rušeni. Další práci si rozvrhněte podle potřeb dětí – i ony mají ze školy spousty úkolů, a tak můžete „pracovat“ všichni (tedy každý na těch svých).

Tady mám pracovnu

Pokud se potřebujete na něco opravdu soustředit, pak se vám to těžko povede u stolu, kde si děti opakují matematiku, nebo v pokoji, kde zrovna běží televize. Pro takové případy si vyhraďte v bytě svůj kout, respektive pracovní místo, které bude jen a jen vaše a kam bude „dětem vstup zakázán“ (samozřejmě ne doslova, jde o to, aby vaše ratolesti pochopily, že vás nemají rušit, pokud nepotřebují něco naléhavého). Takové klidné místo se vám bude také hodit, pokud například potřebujete vyřídit důležitý telefonát a chcete mít soukromí.

Zabavte je

Nejjednodušší (i když co se realizace týče, často poměrně složité), jak si zajistit alespoň na nezbytně nutnou dobu potřebný klid na práci, je děti zabavit. Jak? Možností je několik. Již zmíněné plnění domácích úkolů je samozřejmě jednou z nich. Řada webových stránek uvolnila pro využití zdarma nejrůznější dětské online kurzy a vzdělávací videa, jež děti budou bavit víc, než když samy sedí nad učebnicí. Tak toho využijte!

V závislosti na věku dětí pro ně můžete zvážit nejrůznější tvořivé hry – od omalovánek či vystřihovánek až po tolik oblíbené dětské DIY projekty (inspiraci najdete na internetu). Abyste nebyli ve chvílích, kdy se děti již neučí a začínají se nudit, odkázáni jen na televizi, můžete je například nechat v pokoji stavět pevnost z křesel a dek, „koulovat se“ papírovými koulemi, postavit v chodbě „opičí dráhu“ z polštářků a židlí… Možností je spousta a nejspíš jich budete muset spoustu vyzkoušet, ovšem věřte, že když dětem zábavu vymyslíte, nechají vám mnohem více prostoru pro pracovní povinnosti, než když je v pokoji necháte s neurčitým „teď si něco dělej, potřebuju pracovat“…

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také