Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak pracovat z domova, když děti nejsou ve škole, a nezbláznit se z toho
vložila 26.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak pracovat z domova, když děti nejsou ve škole, a nezbláznit se z toho

Současná situace znamená pro řadu rodin zcela nové výzvy. Rodiče – nebo alespoň jeden z nich – musí pracovat z domova a děti se namísto školních lavic učí v obýváku. Není třeba si nic nalhávat. Občas je takové uspořádání zdrojem nepříjemných konfliktů.

Jak si tedy zachovat zdravé nervy, dohlédnout na děti a ještě u toho stihnout svou práci?

Zabavte je

Děti školou povinné mají vlastní rozvrh, který musejí dodržovat, a tak se „zábavou“ to není takový problém. Mají učení, plní úkoly. S některými samozřejmě potřebují pomoci, tomu se budete muset přizpůsobit. Ale vysvětlit jim, že máte právě důležitou poradu online a nemůžete jim být hodinu úplně k dispozici, by neměl být takový problém. Horší situace nastává, pokud máte doma děti předškolní. Vysvětlit tří- či čtyřletému dítku, že maminka (nebo tatínek) teď nemohou být rušeni, protože projednávají důležitý projekt, je mnohem těžší.

Řešením samozřejmě není zavřít odrostlé batole do jiného pokoje – tím byste nadělali víc škody než užitku. Dítě chce být ve vaší blízkosti. Zkuste mu u svého pracovního stolu vyrobit jakési hrací hnízdo. Nanoste mu deky, polštáře, oblíbené hračky, plyšáčky… A když to bude třeba, půjčte mu tablet nebo telefon s hrou, která ho zabaví. Jistě, není to možná extra výchovné, ale aspoň vám mobil poskytne čas, který potřebujete v klidu. Dítě se v hnízdě zabaví a bude mít pocit, že je pořád s vámi. A vy si s ním pohrajete, až vyřídíte to nejdůležitější.

Tady pracuje maminka/tatínek

Snažte se vyčlenit si místo, kde budete pracovat. Je to sice v některých domácnostech opravdu těžké, zvlášť když jeden stůl potřebují děti, druhý partner/partnerka a třetí vy. Ale pokud to jen trochu půjde, zkuste to. Každý potřebuje na práci klid a koutek, kde si bude moci nerušeně psát na počítači, telefonovat, rozkládat dokumenty… Snažte se v tomto pracovním koutku nedělat nic, co nesouvisí s vaší prací, zkrátka abyste se cítili, jako byste byli skutečně v kanceláři. Pomůže vám to soustředit se i v ruchu domácnosti. A děti (alespoň ty větší) budou vědět, že jste-li „přilepení“ ke svému stolu, pracujete.

Chce to rozvrh

Současná situace je nová pro každého, a tak není divu, že občas plaveme v tom, co a jak máme dělat. Co pomůže? Ano, plán. Každý z vás by měl mít svůj rozvrh, aby bylo jasné, kdy se pracuje a kdy je čas pro rodinu. Klidně naplánujte celý týden dopředu – pěkně společně, aby měl každý člen rodiny pocit, že do rozvrhu mohl mluvit a nedostal ho jen „příkazem“ (samozřejmě se to týká hlavně větších dětí, ty menší se přizpůsobí snáz). A když se vám někdy nepovede plán dodržet, pamatujte, že to není konec světa! V teorii vypadá přece jen všechno jinak než v praxi. Důležité je, že máte alespoň nějaký rámec.

Krize přijdou

Když už jsme u plánů, které ne vždy vycházejí, počítejte s tím, že se dříve či později dostaví krize. jste všichni zavření na několika metrech čtverečních, vy nestíháte v práci, děti nechápou už pošesté vysvětlenou výuku… Zkrátka a dobře – situace jako stvořená pro to, aby člověku vytekly nervy a zvýšil hlas. Jakmile taková chvíle nastane, nic si nevyčítejte, ale snažte se ji neprodlužovat a nebýt naštvaní ještě dvě hodiny poté. Pamatujte, že pro všechny se jedná o výjimečný stav. Doslova.

Ukradené chvilky

Ovšem být spolu prakticky 24 hodin denně může mít i pozitivní stránky. Kdy naposledy jste si byli takhle intenzivně blízko? V dnešní době je to spíše vzácnost. A tak se snažte užít si ty společné chvíle, kdy zrovna nemusíte pracovat a můžete být prostě jen a jen spolu. Rodinný život to může posílit. A mezi námi, i když si myslíte, že se dobře znáte, určitě vás děti ještě něčím (samozřejmě pozitivním) překvapí!

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také