Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak podnikat společně s partnerem a nerozvést se při tom
vložila 9.2.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak podnikat společně s partnerem a nerozvést se při tom

„Hlavně nikdy nepodnikej s partnerem/partnerkou!“ Možná jste tuhle radu na počátku své kariéry také dostali. Jenže navzdory odhodlání se jí držet měl život jiné plány. A vy teď budujete společnou firmu se svým druhým já a přemýšlíte, zda to váš vztah vydrží.

Abyste zvýšili pravděpodobnost, že váš profesní i rodinný či partnerský život nebude společným podnikáním poznamenán víc, než je nutné, zkuste se držet následujících rad.

Práce je práce, vztah je vztah

Ačkoli to nikdy nejde stoprocentně, snažte se pracovní a soukromý život co nejvíce oddělovat, i když obojí budujete společnými silami. Především tuto radu aplikujte ve vypjatých situacích, jako jsou nejrůznější spory. Vytahovat na partnera před zaměstnanci, že po sobě neuklízí ponožky, nebo doma na partnerku, že měla chyby v prezentaci, není právě fér. A vzájemnému vztahu nijak neprospějete. V práci řešte věc pracovní, tam jste především kolegové a partneři v obchodním smyslu, doma jste partneři osobní (a k tomu často rodiče apod.).

Vzájemný respekt je podmínkou

Nejednejte spolu v práci jinak, než byste jednali s jinými kolegy či obchodními partnery (podřízenými, nadřízenými, dodavateli, odběrateli…), jen proto, že spolu žijete i v soukromí. Vždy spolu komunikujte se vzájemným respektem – neshazujte se navzájem, nebuďte před druhými k sobě zbytečně familiární. Slušnost se nesmí vytratit ani ze vztahu osobního, ani z pracovního.

Spolu i každý za sebe

Občas se může stát, že v rámci společně podnikajícího páru jeden z partnerů „převálcuje“ v rozhodování toho druhého, dokonce i když jsou na rovnocenné pozici. Nějakou chvíli to může fungovat, ale pak si onen upozaděný z dvojice začne připadat méněcenný a projeví se frustrace z toho, že jej nikdo nebere vážně nebo že se nepodílí na směřování společné firmy. A to je často začátek konce, bohužel jak pracovního, tak i osobního. Dejte si proto pozor, abyste ve společném podnikání neztratili svou identitu, své sny a představy. Nebo abyste neignorovali ty, jež má váš partner/vaše partnerka.

Jedna firma, jeden stůl?

Z výše napsaného tak trochu vyplývá i další rada. I když se vám může zdát logické, že jako partneři budete sdílet jednu kancelář (či budete mít stoly těsně u sebe), raději tuto představu ještě zvažte. Opravdu jste připraveni na to, že spolu – a tím myslíme skutečně spolu – budete 24 hodin denně? Pro spoustu vztahů je něco takového složitá výzva, kterou nemusejí ustát tak úplně bez ztrát. Zvažte proto oddělené pracovní prostory. I tak se navzájem užijete!

Co má přednost?

Možná se dostanete do fáze, kdy budete přemýšlet, co má v zachraňování přednost – firma, nebo partnerský vztah? Nejlepší je již od začátku podnikat s tím, že na prvním místě by mělo být vaše soukromí štěstí. Práce vždycky nějaká bude, vše se dá nějak vyřešit. Ale nechat si podnikáním zcela zničit rodinu, je škoda. Tak na to pamatujte.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také