Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak můžete při práci využít hudbu
vložila 27.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak můžete při práci využít hudbu

Posloucháte při práci hudbu? Dobře děláte. Dokáže totiž zvýšit produktivitu a pozitivně ovlivňuje také soustředění. Záleží ovšem i na tom, jakou hudbu si při práci pouštíte.

Hudba ovlivňuje naše tělo mnoha způsoby. Zlepšuje náladu, pomáhá nás probudit z letargie, podporuje kreativitu… A k tomu se díky ní lépe soustředíme na práci, takže jsme výkonnější. Ovšem za předpokladu, že nás muzika příliš nerozptyluje. Především hodně rychlá a hodně hlasitá může mít přesně opačné účinky, než bychom doufali…

Co si pustit

Většina lidí by měla tendenci pustit si jednoduše to, co se jim líbí. Ale profesor Bill Thompson z Macquarie University to vidí jinak. Výsledky jeho výzkumů ukazují, že muziku bychom si měli vybírat spíše toho, na čem zrovna pracujeme.

Když nás čeká úkol, který vyžaduje rychlé myšlení a rozhodování, měla by být hudba energetická. Pokud je třeba, abyste byli kreativní, pak sáhněte po takové, jež vám zaručeně zvedne náladu a je hodně optimistická. Jestliže se od vás chce práce analytická, pak vám pomůže spíše vážná hudba. A když je kolem vás rušno a vy se nemůžete soustředit, pak sáhněte po nějaké uklidňující nahrávce.

Ach, ta sluchátka

I pro poslech hudby při práci ale platí určitá pravidla. Pokud máte vlastní kancelář, pak je nejspíš jedno, jakou muziku si pustíte – pokud nebude dunět celou budovou, nemusíte ani řešit sluchátka. Jen buďte připravení nahrávku okamžitě stopnout v okamžiku, kdy k vám někdo vejde.

Jestliže pracujete v kolektivu lidí, pak vás nejspíš čekají sluchátka. Ale i u nich se raději přesvědčte, že nebudou nikomu vadit. Působí totiž dost nespolečensky, jako byste kolem sebe vystavěli neviditelnou hradbu. A není zrovna příjemné, pokud na vás kolega nebo nadřízený začne mluvit a vy o tom nemáte ani ponětí.

Není proto od věci poptat se, zda někomu vaše sluchátka nebudou vadit. A pokud šéfovi vysvětlíte, že jste díky nim mnohem produktivnější, určitě nebude proti…

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také