Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak můžete mít snadno a rychle přehled o svých financích a ušetřit peníze
vložila 23.3.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak můžete mít snadno a rychle přehled o svých financích a ušetřit peníze

Nelze pochybovat o tom, že pandemie nás všechny ze dne na den postavila do nejisté finanční situace. V květnu 2020 ukázal průzkum skupiny The Women’s Budget Group, že obrovské procento (84%) mladých žen se obává o svou finanční budoucnost. Stejná zpráva navíc ukazuje, že do října 2020 přišlo kvůli pandemii o práci zhruba 1,5 milionu lidí. 

Situace je znepokojivá pro nás všechny a nové zjištění, že kohokoliv finanční situace se může změnit ze dne na den, příliš nepřispívá na náladě nikomu z nás. Proto je důležité zaměřit se na nové způsoby, jak spravovat a rozmnožovat své finance do budoucna.  

Jaké změny můžeme udělat, abyste přišli k dalším penězům?Zde je několik tipů: 

1. Udělejte si pořádek v účtech

Dejte si pár hodin na to, abyste si detailně prošli své finanční záznamy. Vše od výpisů z kreditních karet až po tarify za mobilní služby. Otevřete si své online bankovnictví a podívejte se na své transakce za posledních šest měsíců. Pokud najdete cokoliv, čemu jste dodnes nevěnovali pozornost, teď je čas to napravit.

2. Omezte nevyužívané předplatné čehokoliv

Při prohlížení svých financů určitě narazíte na opakující se platby různých věrnostních programů nebo předplatného, které dnes již nevyužíváte. Může to být členství ve fitness centru nebo streamovací služba. Omezení takových výdajů vám v průběhu roku může ušetřit mnoho peněz. 

3. Porovnávejte

Využijte aplikace nebo společnosti, které vám pomohou porovnat výhodnost vašich půjček, pojistek nebo smluv od operátorů. Pomocí porovnávací aplikace můžete snadno ušetřit peníze. Ty pak můžete převést třeba na spořící účet, který vám každý rok bude generovat procenta navíc. 

4. Žijte s rozpočtem

Život s omezenými penězi není pro nikoho lákavou záležitostí. Dlouhodobá kontrola vašich financí je ale nejlepší cestou k větším výdělkům. Vytvořte si přesný přehled toho, co za měsíc přesně utratíte a naplánujte, co udělat se zbytkem. Dobrou nápovědou je pravidlo: 50-30-20: 50% jde do měsíčního rozpočtu na jídlo či bydlení, 30% užívání a 20% do úspor. 

5. Připravte si realistický plán stravování

Plánování jídla a vaření je jeden z nejlepších způsobů, jak ušetřit peníze. Vymyslete si jídelníček na celý týden, nakupte potraviny a připravte si krabičky s sebou do práce. Nezapomeňte do plánu zahrnout několik rychlých návštěv oblíbené kavárny, aby byl pro vás omezený rozpočet snesitelnější. 

6. Procvičujte vědomé utrácení

Většina z nás utrácí v průběhu dne za nákupy, které nejsou důležité, ale zatěžují vás rozpočet. Dobrým způsobem, jak tomu čelit, je procvičování vědomého utrácení - deaktivuji možnost platby na vašem mobilním telefonu a když budete platit kartou používejte PIN. Budete mít tak pár sekund navíc a lépe rozmyslíte, jestli opravdu nákup potřebujete. 

7. Použijte aplikaci pro automatické ukládání peněz na účet

Využijte moderní technologie ve váš prospěch. Existuje několik aplikací, které za každou provedenou platbu v obchodě automaticky pošlou určité procento nákupu také na váš spořící účet. Peníze se vám tak v průběhu roku nesčítají a zúročí se. 

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také