Mobil, co dílem nevysvětlitelné náhody spadne do vody? Nic neobvyklého, naopak běžná praxe! Naději, že po jeho vysušení zůstane nadále plně funkční, podstatně zvyšují malé pytlíčky s kuličkami oxidu křemičitého.
Chytré telefony se staly neodmyslitelnou součástí našich životů. Jsou s námi celý den a takřka na každém kroku, což s sebou nese určitá rizika. Uhodnete, s jakými problémy lidé nejčastěji navštěvují „mobilní pohotovost“? V drtivé většině případů je to prasklý displej nebo utopený přístroj. Ostatně, ať hodí kamenem ten, komu tenhle výkřik techniky někdy nespadl do vany, bazénu, umyvadla nebo toaletní mísy! Jak mu ale poskytnout první pomoc i v domácích podmínkách? Rychlé jednání je polovina úspěchu!
Není čas ztrácet čas
Možná jste slyšeli o tom, že když se taková nehoda stane, je zaručenou pomůckou suchá nevařená rýže, kterou se telefon obsype a nechá vyschnout. Ano, je pravda, že tato potravina je šikovným absorbentem, jenž vodu i vlhkost pohlcuje. Našla se ale i jiná a prý mnohem spolehlivější metoda!
Silikagel jako zachránce
Jistý vyhlášený výrobce smartphonů v rámci svého vlastního průzkumu zjistil, že nejúčinnějším vysoušecím prostředkem jsou malé sáčky se silikagelem. Tyhle kuličky oxidu křemičitého si domů nosíte třeba v krabici s novou obuví, ovšem dají se klidně koupit i na internetu. Ať už k nim ale přijdete jakkoli, nejprve je třeba mobil vylovit z nechtěné lázně a okamžitě vypnout. Co dál?
Fén, miska a svatá trpělivost
Dále je nezbytné odstranění přebytečné vody. Zda se o to budete snažit pomocí vysavače, fénu či extra savé utěrky, to záleží na vás. Následně přístroj obklopte silikagelem - ideální množství jsou alespoň čtyři plné šálky, nasypané v misce, kam se vejde minimálně litr vody. Teď vám nezbývá nic jiného, než obrnit se trpělivostí. Aparát by totiž v silikagelových kuličkách měl zůstat dva až tři dny. Rozhodně ho nezapínejte ani nijak „neoživujte“. Čím déle to bez něj vydržíte, tím větší je i naděje, že zůstane funkční a nepřijdete o žádné kontakty, uložené fotografie a další cenné dokumenty.
Autorka: Šárka Mikulová
Foto: Shutterstock