Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak by měla vypadat fotografie v životopise
vložila 26.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak by měla vypadat fotografie v životopise

Chystáte si pracovní životopis a přemýšlíte, zda k němu připojit i svou fotku? Pak vězte, že je to správná úvaha – ovšem pokud fotografii zvolíte správně.

Fotografie dnes do životopisu patří. Ne proto, že by si personalisté pořádali jakousi soutěž o nejsympatičtějšího uchazeče, ale proto, aby životopisy dostaly konkrétní tvář. Nemusíte se obávat, že byste namísto svých dovedností byli posuzováni jako uchazeči o titul Miss. Takovou úlohu fotka v životopise nemá.

Když přidáte svému životopisu svou tvář, utkvíte personalistovi lépe v paměti. Bude vědět, že ten pán s prošedivělými vlasy s krémovou košilí má deset let praxe v marketingu, že slečna s culíkem v modré halence sice dokončila školu, ale už během studií pracovala jako výpomoc v účetní firmě. Zkrátka a dobře, když bude procházet všechny životopisy, jež mu na HR oddělení přistály na stole, stačí mu pohled na fotku, aby si vaše dovednosti osvěžil.

Jak má vypadat

Je samozřejmě jasné, že k životopisu nemůžete přiložit jen tak nějakou fotografii. Měla by působit profesionálně, podobně jako když se fotíte na doklady, i když v tomto případě se můžete více usmívat apod. Důležité je, abyste působili pozitivně.

Důležité také je, aby byla fotografie aktuální – i když máte skvělou fotku z „vejšky“, kterou jste absolvovali před lety, raději si pořiďte novou. Platí tady totiž podobná pravidla jako u seznamky. Protějšek (v tomto případě pracovník personálního oddělení) vás musí poznat, jakmile vstoupíte do dveří. Ostatně to by měly mít na paměti i ženy, když se na fotku líčí. Make-up přizpůsobte tomu, jak běžně chodíte do práce.

Jak už jsme zmínili – fotografie by měla připomínat tu na doklady, z čehož vyplývá, že by měla zabírat především váš obličej/vaši hlavu. Pokud připojíte fotku, na které stojíte kdesi v dáli, váš budoucí zaměstnavatel z ní příliš nevyčte.

Raději ne…

Kromě fotografií z dálky nepřipojujte k životopisu ani fotografie z dovolené, oslav a večírků. Obecně byste neměli mít na snímku v ruce alkohol nebo cigaretu, to zrovna profesionálně nepůsobí. A pokud se nehlásíte na dobrovolníka v útulku, pak se pro životopis nefoťte ani s domácím mazlíčkem.

Vhodné nejsou ani snímky všelijak upravené v nejrůznějších aplikacích (se zvířecími čumáčky, kreslenými mašličkami či klobouky apod.). I kdyby vám to na takové fotce slušelo sebevíc. Mimochodem, fotografie, na kterých působíte vyzývavě nebo naopak „drsňácky“ také nejsou tím pravým.

Pokud se budete na životopis fotit, pak ideálně někoho požádejte, aby snímek udělal za vás. Selfíčka jsou sice běžná a nic s nimi nezkazíte, ale občas nevycházejí tak, jak by si člověk představoval. Pozor na selfie z koupelny, nepůsobí zrovna profesionálně. Ideálně se foťte v neutrálním prostředí, které neodvede pozornost od vás.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také