Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak účinně i bez léků zatočit s bolestí hlavy
vložila 8.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak účinně i bez léků zatočit s bolestí hlavy

Koho by čas od času nebolela hlava. Většina z nás v takovém případě sáhne po pilulce z lékárny, ovšem není třeba si nic nalhávat – léky sice pomohou, ale tělu zas tak úplně nesvědčí. Naštěstí nás první pomocí proti bolesti hlavy vybavila i příroda. Co zaručeně pomůže?

Pamatujte, že přírodním „lékům“ trvá o něco déle než pilulkám, než zaberou, ale trpělivost se vyplatí – přírodní prostředky totiž nemívají vedlejší účinky, a tak nijak nezatěžují náš organismus. Takže po kterých sáhnout, když máte hlavu „jako střep“?

Obyčejná voda

Ne sůl, ale voda je nad zlato! Hydratace hraje klíčovou roli v prevenci bolestí hlavy. Pokud z nějakého důvodu nemůžeme nebo zapomeneme přes den pít, můžeme si být jistí, že to večer v hlavně pořádně pocítíme! Ideální je začít ráno sklenicí vody ještě před snídaní. Mimochodem, pokud čekáte s pitím až na dobu, kdy se ozve žízeň, neděláte dobře – právě žízeň je jakýmsi voláním o pomoc vašeho těla, že je na pokraji dehydratace.

Esenciální olej z máty

Máte má zklidňující a chladicí účinky, pomáhá uvolňovat napjaté svaly a celkově dokáže tlumit bolest. Když pár tohoto esenciálního oleje vetřete do spánků, podél linie vlasů nebo třeba do kůže vzadu na krku, bude za chvíli po bolesti. Ideální je, pokud můžete během působení mátového oleje zavřít oči, relaxovat a popíjet chladnou čistou vodu.

Čerstvý zázvor

Podobné účinky jako máta má na naše tělo i zázvor. Také on dokáže pomoci od napětí a bolesti. Pokud cítíte, že na vás jde „bolehlav“, můžete kousek zázvoru strčit do úst a pomalu jej žvýkat. Je to na vás až příliš drastické řešení a nedovedete si představit, že byste pálivý zázvor rozkousli? Nevadí! Připravte si z něj nálev a pomalu popíjejte. Nezapomeňte k zázvoru také čichat!

V hlavní roli tlak

Pro úlevu od bolesti hlavy můžete vyzkoušet i některé vybrané akupresurní body. Ukazováček položte na čelo přesně do místa mezi obočí a jemně tlačte asi po dobu jedné minuty. Na chvíli tlak uvolněte a poté opakujte, dokud bolest nepovolí.

Můžete vyzkoušet také zmáčknout mezi prsty kůži nacházející se mezi palcem a ukazovákem na ruce – opět aplikujte tlak po dobu jedné minuty a poté vyměňte ruce. Podle potřeby opakujte. Ostatně stejný postup můžete vyzkoušet i mezi prsty na nohou.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také