Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Filmuje, nebo je to dítě opravdu nemocné. Jak odhalit malého simulanta
vložila 8.11.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Filmuje, nebo je to dítě opravdu nemocné. Jak odhalit malého simulanta

Scénář je v každé rodině podobný – dítko má jít do školy, když ho přepadne více či méně záhadná choroba. Jak poznat, že je dítě opravdu nemocné a jen se nezkouší ulít z vyučování?

Ruku na srdce – nějakou nemoc simuloval třeba v den psaní písemky nebo ze strachu před zkoušením každý z nás. A naši rodiče se snažili za každou cenu to divadlo prohlédnout. Teď se situace otočila. Před sebou máme dítko, které možná je a možná není nemocné, a na nás je zjistit pravdu. Jak na to? Zkuste si všímat následujících signálů.

Správné načasování

Velmi často se záhadná dětská nemoc objeví v neděli večer nebo v pondělí ráno. Jistě, může to být náhoda a bacily opravdu mohou zaútočit v tyto dny a hodiny, ale pokud se načasování opakují pravidelně, je to přinejmenším podezřelé. Podobně tomu bývá vpředvečer velkých pololetních písemek (ale klidně i těch menších) a dalších zkoušek – mimochodem, v takových chvílích může být dítěti opravdu špatně, například nervozitou. Takže zkuste objevování záhadných chorob vypozorovat.

Jak ti chutná?

Dítě, které „simuluje“ kvůli neochotě usednout do školních lavic, klidně může vymáchat teploměr v horkém čaji nebo „ztratit hlas“, ale nejspíš nepodchytí všechny detaily, jež bývají se skutečným onemocněním spojené. Tak například typickým symptomem většiny chorob je únava a malátnost. Ovšem pokud vaše dítě – hlavně když se nedíváte – srší energií, nejspíš tak chorobné nebude. To samé platí o chuti k jídlu. Stěžuje si dítko na bolest břicha, ale klidně slupne k snídani bez mrknutí oka celý talíř vajíček? Pak zpozorněte.

Není bolest jako bolest

Jak už jsme říkali – vaše dítě skutečně může pobolívat bříško nebo třeba hlava, ať už nervozitou nebo z jiné příčiny. Nicméně zvažte, zda je bolest skutečně taková, že dítě musí zůstat doma. U žaludečních obtíží je nutné vzít v úvahu, jestli se přidaly symptomy typu zvracení, průjem, teplota, intenzita bolesti, kdy dítě nemůže například poskočit apod. V takových případech je na zvážení cesta k lékaři. To samé se týká bolesti hlavy – má dítě nějaké další příznaky? Pak zvažte, zda jej nenechat raději ležet v posteli.

Když se zrovna nekoukáte

Někdy ve snaze odhalit malého hříšníka nezabere ani tak „křížový výslech“ a pátrání po příznacích, jako zkusit vypozorovat, jak se dítě chová, když si myslí, že ho zrovna nevidíte. Zázrakem všechny bolesti přejdou? Pak máte jasno…

Neberte to na lehkou váhu

Ačkoli jsme na začátku říkali, že kvůli škole v dětství simuloval skoro každý, neznamená to, že máte toto chování brát na lehkou váhu – zvláště když se pravidelně opakuje. Může být totiž znamením, že má váš potomek vážné problémy ve škole, a ty byste neměli ignorovat. Ať už jde o potíže s určitým předmětem, konkrétním učitelem nebo třeba šikanou, snažte se věci přijít na kloub a řešit ji.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také