Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Do postele v podprsence. Opravdu chrání ňadra před stárnutím?
vložila 7.11.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Do postele v podprsence. Opravdu chrání ňadra před stárnutím?

Zatímco jedna skupina žen, především těch vnadnějších, nedá bez podprsenky ani ránu – a týká se to i spánku –, ta druhá už se nemůže dočkat, až ze sebe doma tento kousek oblečení sundá a představa, že by v podprsence spaly, jim nahání husí kůži. Do které patříte vy?

O spaní v podprsence ostatně koluje spousta mýtů a polopravd – třeba že díky ní vydrží vaše ňadra déle pevná nebo že 24 hodin v podprsence způsobuje rakovinu. Kde je pravda a měly bychom spát nahoře bez, nebo v podprsence?

Rakovina kvůli podprsence? Vědci mají jasno

Odborníci z nemocnice Jonse Hopkinse mají jasno – záleží jen a jen na vašem pohodlí. Nosit na spaní podprsenku nijak neohrožuje vaše zdraví, ale ani k němu nijak nepřispívá. Mýtus o tom, že spaní v podprsence přispívá ke vzniku rakoviny prsu, vznikl v 90. letech, když vyšla kniha tvrdící, že především podprsenky s kosticemi narušují lymfatický systém, a budete-li je mít na sobě déle než 12 hodin denně, nahromadí se v ňadrech toxiny zvyšující pravděpodobnost onemocnění. Možná to laickým uším zní celkem uvěřitelně, ale dodnes neexistuje jediný vědecky potvrzený důkaz, že by tomu tak bylo.

Dokonce byla v roce 2014 publikována studie, která porovnávala více než 1000 pacientek s rakovinou prsu s jejich vrstevnicemi, které touto chorobou netrpěly, a mimo jiné v ní byly také otázky zaměřené na zvyky týkající se nošení podprsenky. Závěry? Žádný vztah mezi podprsenkou a zvýšeným rizikem rakoviny prsu nebyl zjištěn. Pokud tedy patříte k ženám, jež odcházejí do postele v podprsence, nemáte důvod k obavám.

Nic není bez rizika

Nicméně to neznamená, že byste si neměla dávat pozor na typ a kvalitu podprsenky, v níž spíte. „Především spaní v podprsence s kosticemi může ňadra podráždit a v některých případech přispívat ke vznikům cyst,“ varuje lékařka Amber Guthová. Týká se to hlavně případů, kdy vám podprsenka nesedí a máte ji příliš pevnou. Jste-li v ní „napasovaná“ celý den, hrozí narušené lymfatického systému a bolestivé otoky.

Řešením je podprsenka, která vás nikde netlačí a je vám naprosto pohodlná. Ideální jsou ty bez kostic, které poskytují ňadrům oporu, ale neomezují je. Příkladem mohou být sportovní podprsenky, které ocení především ženy, k nimž byla příroda v oblasti ňader štědrá a pro něž je často spaní bez podprsenky nepohodlné.

Gravitaci nepřekonáte

Některé ženy si berou podprsenku na spaní, protože věří, že to zajistí jejich ňadrům pevnost a pružnost navzdory zvyšujícímu se věku. Ostatně se touto radou řídila i krásná Marilyn Monroe. Co je na tom pravdy?

Bohužel se zdá, že Marilyn pravdu neměla. Ačkoli je spaní v dokonale padnoucí „bezkosticové“ podprsence bezpečné a pro spoustu žen pohodlné, žádný další benefit neposkytuje. A s časem také bojovat nedokáže. Pokles prsou je způsoben působením gravitace a postupným povolováním tkání v jejím důsledku. I proto velká ňadra ztrácejí tvar a pružnost dříve než malá. Když však ležíte, gravitace „stahuje“ tkáň směrem k vašemu hrudníku, nikoli k zemi, a tak tvar ňader chrání bez ohledu a to, zda podprsenku nosíte, nebo nikoli. Pokud se tedy do spodního prádla na spaní oblékáte v naději, že přechytračíte gravitaci, nikoli protože je vám spaní v podprsence pohodlnější než bez ní, pak tak činíte zbytečně.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také