Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Detox si v novém roce zaslouží nejen vaše tělo, ale i vaše peněženka
vložila 12.1.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Detox si v novém roce zaslouží nejen vaše tělo, ale i vaše peněženka

Známe to všichni – hned po výplatě vyrazíte na nákupy a účty létají vzduchem jeden za druhým. A čím víc se blíží konec měsíce, tím větší prázdno v peněžence máte. Co takhle s nepořádkem v penězích zatočit jednou provždy? Zkuste během následujících pěti týdnů pečlivě dodržovat rady, díky kterým si své finanční prostředky patřičně utřídíte. Pak už stačí jenom krůček k tomu, aby se z pořádku v penězích stalo pravidlo. 

Inventura výdajů

Nejprve musíte v prvním týdnu zjistit svou startovní pozici. Proto si sepište všechny příjmy, pravidelné výdaje a dluhy. Do seznamu zahrňte i další útraty, o kterých víte s předstihem, jako jsou dovolené, narozeninové oslavy nebo příští Vánoce. K čemu takové složité vypisování? Když si všechno srovnáte na papír, okamžitě před sebou uvidíte, kde ve skutečnosti vaše peníze mizí. A začnou vás napadat první věci, na kterých by se dalo ušetřit.

Pomoc moderních technologií

Když už víte, kolik a za co pravidelně platíte, je na čase si hlídat i drobné každodenní útraty. A to je úkol pro druhý týden. Nebojte se k tomu využít chytrý mobil, který má dneska každý. Osvědčily se například aplikace, které vám náklady a výdaje značně zpřehlední. Nastavíte si limitní částku, kterou můžete za den utratit. Když pak hranici překročíte, telefon vás hned upozorní. Mobil také dobře poslouží, pokud se vám nechtějí skladovat štosy papírových účtenek. Jednoduše je naskenujte a uložte elektronicky.

Co nepotřebujete?

Aby se vám ušetřené částky ještě zvedly, zaměřte se během třetího týdne na platby služeb, které sice dlouhodobě nevyužíváte, ale zatím jste se nerozhoupali k jejich zrušení. Odebíráte drahý časopis, z nějž s bídou přečtete jeden článek? Držíte si pevnou linku, na kterou stejně zavolá jenom jednou za rok vzdálená teta ze čtvrtého kolene? Platíte si členství ve fitku, přestože chodíte po večerech běhat zadarmo do parku? Možná se tyto položky zdají jako drobnosti, ale když se sečtou dohromady, dá se na nich měsíčně ušetřit až pár stovek, nebo dokonce tisíc.

Dneska neutrácím

Tahle výzva pro čtvrtý týden je sice poněkud drsnější, ale na druhou stranu díky ní stoprocentně nějakou tu korunu ušetříte. Řeč je o dni bez útraty, anglicky „no spend day“. Jak funguje? Prostě si na jeden nebo dva dny zakažte utrácet za drobnosti a zbytečnosti. Oběd si místo restaurace uvařte sami doma z předem nakoupených surovin, kino vyměňte za obývák a předraženým kavárnám se vyhněte obloukem. V čem vám tenhle „očistec“ pomůže? Především si uvědomíte, kolik ve skutečnosti nepotřebných věcí umíte oželet. A to se počítá!

A co dál

Až budete mít po čtyřech týdnech každodenní spoření v malíku, budete stát před nejdůležitější výzvou: měli byste přemýšlet dál do budoucna. Jednou totiž přijdou mnohem náročnější výdaje než účet za vodu nebo nákup nových bot. Typicky jde například o pořízení vlastního bydlení. Náklady tam začínají na stotisících a šplhají několikanásobně výš. Na podobné situace dokáže s předstihem připravit třeba stavební spoření. Do rozpočtu přinese peníze navíc tím, že si u své stavební spořitelny výhodně uložíte své úspory, které obohatí kromě úroku i příspěvek od státu. A díky možnosti úvěru poslouží i jako pojistka pro nenadálé výdaje u vás doma.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také