Multitasking neboli schopnost dělat více věcí najednou je obvykle připisována ženám a ještě donedávna byla považována spíše za přednost. Jenže jak se ukazuje, ve skutečnosti vám v práci (a nejen v ní) příliš nepomůže. Naopak.
Proč je lepší dělat věci postupně a ne najednou?
Zmatený mozek
Náš mozek je od přírody naprogramovaný, aby se soustředil na jednu věc. Podle některých vědců tedy multitasking jako takový ani nemůže existovat – ve skutečnosti náš mozek jen rychle přepíná z jednoho úkolu na druhý. Některým lidem to jde lépe, jiným hůř. Ale to neznamená, že se mozek opravdu zaobírá hned několika věcmi současně. Co z toho vyplývá? Že nutit mozek zběsile přeskakovat mu není přirozené a ve výsledku vám řešení několika problémů najednou zabere více času, než kdybyste je řešili postupně. Využijte raději přirozených schopností mozku, nesnažte se jej „přechytračit“.
Sbohem, prokrastinace
Velmi často se snažíme dělat několik věcí současně jen proto, že jednou z nich je úkol, do jehož řešení se nám nechce. A tak se vlastně přinutíme věřit, že když věnujeme pozornost více problémům, řešíme tak nějak všechny. Ovšem ve skutečnosti se snažíme co nejméně zaobírat nepříjemnostmi a v podstatě jen prokrastinujeme namísto toho, abychom byli opravdu produktivní. Když se přinutíme soustředit pouze na jeden úkol (byť sebesložitější a nepříjemnější), zjistíme, že se prokrastinace vytratila.
Pomoc, blíží se termín
Ačkoli se může zdát, že multitasking naši práci urychluje, je to přesně naopak. To, že svou pozornost tříštíte mezi více úkolů, čas nešetří, ale spíše ubírá. Není proto divu, že neustále v hrůze pozorujeme kalendář, jak se blíží termín odevzdání důležitého projektu, a přitom víme, že nemáme šanci ho stíhat. Řešení? Ano, hádáte správně – snažit se soustředit pouze na jeden úkol a teprve po jeho dokončení na další. Pořadí je samozřejmě dáno náročností a tím, jak moc jejich splnění spěchá. Uvidíte, že termíny už vás strašit nebudou.
Pohoda, klídek…
Všechno výše napsané pak souvisí ještě s jedním aspektem multitaskingu – vysokou mírou stresu. Když totiž děláme více věcí najednou, máme pocit, že se v úkolech a problémech topíme, na žádný se pořádně nesoustředíme a do toho nestíháme. Hladina stresového hormonu kortizolu je na maximu a nám se začne zdát, že nám asi brzy exploduje hlava. Poznáváte se? Velké části této „paniky“ se zbavíte, když řeknete multitaskingu sbohem. Příjemný bonus na závěr? Do práce se zase začnete těšit, nebudete z ní mít žaludeční vředy a bude vám lépe na těle i na duši.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková