Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Dárky pro šéfa, kolegy či klienty. Jaké rozhodně ne a co se naopak hodí
vložila 14.12.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Dárky pro šéfa, kolegy či klienty. Jaké rozhodně ne a co se naopak hodí

Obdarováváme se nejen v kruhu rodinném, ale i v práci. Buď nám je budoucí obdarovaný přiřazen losem a my jen tápeme, co asi koupit, nebo jsme v kanceláři na sebe tak naladění, že si dáváme dárky s radostí z vlastní vůle. Posíláme je také jako poděkování klientům a rádi vyjadřujeme díky šéfovi. Jenže u dárků v práci platí trochu jiná pravidla než doma a snadno šlápneme vedle.

Překvapit super luxusním darem, nebo raději něco intimnějšího? Bude stačit ručně vyrobená svíčka, nebo obhlédnete klenotnictví? Řada z nás tápe nejčastěji nad tím, co je moc a co je málo, abychom neurazili či aby to bylo dost intelektuální. Darem vysíláme nějakou zprávu, a je-li příliš osobní, moc romantická, urážlivá, zesměšňuje, můžeme víc pokazit než dát. Není radno podceňovat firemní kulturu a i darem s ní souznit. Kariérová expertka Vicki Salemi a  expertka na firemní kulturu  Lahle A. Wolfe, podnikatelka, zakladatelka a generální ředitelka společnosti LA Wolfe Marketing se shodují na těchto dárkových doporučeních.

Buďte součástí kancelářských tradic

Všichni se v kanceláři obdarovávají, jenže vaše finanční situace vám to úplně nedovoluje a plánujete, že se nebudete obdarovávání účastnit? Nedělejte to. Zúčastněte se této tradice a přemýšlejte v úspornějších variantách. Vyrobte vlastnoruční přání, svíčku, vytvořte kornout z oříšků, upečte pečený čaj… Vše vkusně a hezky zabalte. I tohle málo pro mnohé bude nejvíc.

Zjistěte pravidla

Barbara Pachterová, autorka projektu "Essentials of Business Etiquette“, říká, že cesta k vhodnému dárku, který nemá způsobit faux pas, je "vědět, jaká jsou nepsaná pravidla". Abyste se dozvěděla o nepsaných pravidlech, je nutné mluvit se svými spolupracovníky, zejména pokud jste v práci nová. Zjistěte několik příkladů dárků z předchozích let, abyste získala představu cenového rozpětí i nápadů.

Nepřečerpejte limit

Zejména u výběru dárků pro šéfa. Mohlo by to být lákavé, být nesmírně štědrá a ukázat se, ale raději zůstaňte při zemi. Příliš extravagantní dárek se sice může pyšnit mnoha nulami na částce, ale malou radostí obdarovaného, který se nemusí cítit příjemně, zejména překračujete-li jím nějaké limity. Seskok padákem možná vypadá zajímavě a luxusně, ale pro šéfa může být noční můrou.

Buďte fér

Pokud dáváte dárky zaměstnancům, měla byste se pokusit pořídit něco pro všechny své zaměstnance. Stejně tak, pokud máte více než jednoho manažera, měla byste se vyvarovat „favoritismu“ a darovat jenom jednomu. Abyste se vyhnula této potenciálně nepříjemné situaci, můžete buď dát něco malého každému, nebo můžete jen poskytnout dárky svým velmi přímým spolupracovníkům. Poskytnutí omezeného počtu dárků pouze osobám, s nimiž pracujete nejblíže, vám pomůže být spravedlivá a ušetřit peníze. Případně karta s pěknou poznámkou, pochvalou, oceněním, je cenově výhodný způsob, jak každému udělat radost.

Nebuďte příliš osobní

Nedovolte, aby vás sentimentální nádech Vánoc odvrátil od pravidel a naladění firemní kultury. Dokonce i když víte, že vaše kamarádka - kolegyně Alena - miluje krajky, nevolte dárek, který je příliš osobní a nedarujte jí krajkové kalhotky. Dárek by neměl obdarovaného přivést do rozpaků, přeci jen většina dárků na pracovišti se rozbaluje před zraky mnohých.

O dárku přemýšlejte

Každý týden strávíte desítky hodin v interakci se svými spolupracovníky. Většina lidí tráví více času v práci než se svou rodinou. Zeptejte se sama sebe, jestli je to něco, co byste chtěla dostat.  I kdyby se to mohlo zdát jako obecné, je pravděpodobné, že to, co vás napadne, bude dobrý dárek. Pokud váš spolupracovník vždy hovoří o svém oblíbeném sportovním týmu, dejte mu nějaké doplňkové vybavení. Pokud mají oblíbené občerstvení, zabalte některou z těchto dobrot. Nezáleží na tom, co vyberete, mělo by to být něco, co ukazuje, že si jich ceníte.

Foto: iStock.com 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také