Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Co váš čeká, když se vaše kamarádka stane vaší šéfovou
vložila 10.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Co váš čeká, když se vaše kamarádka stane vaší šéfovou

Říká se, že není nic horšího než pracovat se členy vlastní rodiny. Ale jak je to s přáteli? Co když začnete pracovat pro svou nejlepší kamarádku?

Ať už vaše kolegyně, která je zároveň vaší spřízněnou duší, povýší, takže vám začne „velet“, nebo se rozhodnete přijmout kamarádčinu nabídku na práci, připravte se na to, že nebudete v klasickém vztahu šéfová – podřízená. Jaká pozitiva a negativa čekat?

Jak jen to říct…

Zpětná vazba od člověka, který od vás očekává odevzdanou práci, je velmi důležitá. A můžete si být jistá, že té pozitivní se vám dostane spousta. Ovšem i ta negativní je občas potřeba. A s tou už by mohl být problém. Zatímco kamarádka jistě nemá potíže vás chválit, když uděláte chybu, nemusíte se to dozvědět. Vždyť kdo by rád kritizoval blízkého člověka, na němž mu záleží? To může mít v důsledku za následek dvě negativa. Jednak se nedozvíte, že neustále opakujete nějakou chybu, jednak bude vaše šéfová (a kamarádka) nespokojená nejen s vaší prací, ale i se sebou, protože jí bude zatěžko situaci řešit… Co s tím? Hned na začátku dejte jasně najevo, že vám kritika nevadí a nijak nepoškodí vaše přátelství. A když dojde k onomu nepříliš příjemnému okamžiku, nereagujte podrážděně nebo dotčeně. To s vámi mluví nadřízená, ne kamarádka!

Známe se skvěle

Naopak neoddiskutovatelnou výhodou toho, že se z vaší kamarádky stala vaše šéfová, je, že se tak dobře znáte. A jelikož si rozumíte v soukromém životě, v tom pracovním to nebude jiné. Ostatně sdílíte podobné hodnoty, podobný pohled na svět, víte, co od sebe očekávat, rozumíte si beze slov. Jinak byste se přece nestaly nejlepšími kamarádkami! V práci to bude podobné – nebudete muset sedět dlouhé hodiny, abyste si vysvětlily, co se od vás očekává, kam společnost směřuje, jak by se vaše práce měla vyvíjet. Jste na sebe „napojené“ – a to je výhodou i v zaměstnání!

Pracovní doba? Spíš ne

Nepříliš pozitivním dopadem toho, že je vaše kamarádka i vaší šéfovou, může být fakt, že se o práci budete bavit prakticky neustále. Vaše kolegyně možná pracují od devíti do půl šesté, ale i vy pracujete v podstatě pokaždé, když si s kamarádkou-nadřízenou vyrazíte na kávu nebo skleničku něčeho dobrého. I když si během večera stokrát zopakujete, že se nebudete bavit o práci, stejně nakonec skončíte u nějakého tématu, jež s ní souvisí. Dobrou zprávou je, že většině lidí něco takového nevadí. Upřímně řečeno – stejně se většina lidí baví o zaměstnání, i když spolu nepracují.

Zase v průšvihu?

Není třeba si nic nalhávat. Když je vaše nadřízená vaší kamarádkou, nejspíš nad vámi při nějakém pochybení mnohem snáze přivře očko než nad vašimi kolegy. Chyby zkrátka dělá každý, ani vy se jim nevyhnete. Jen kvůli nim nejspíš nebudete tolik trpět. A když už jsme u chyb – i vy si na ně budete dávat mnohem větší pozor. Jedna věc je něco pokazit a naštvat tak člověka, který je pro vás prakticky cizincem, a kdyby nebyl vaším šéfem, nikdy byste se nepotkali. Ovšem zklamat nejlepší kamarádku, to je něco, co jistě nechcete…

No jo, protekce

Když se rozhodnete pracovat pro svou kamarádku, budete se muset připravit na to, že někteří vaši kolegové nebudou skákat zrovna radostí. A protože nejspíš budete se svou šéfovou občas chodit na obědy, stýkat se i mimo kancelář a trávit spolu mnohem více času a zábavy než ostatní, musíte se připravit na pomluvy. A také obvinění z protekce. I když je to nesmysl, neubráníte se tomu. Možná vás to bude chvíli trápit, ale pamatujte, že pokud vás lidé mají potřebu pomlouvat, vypovídá to více o jejich charakteru než o vás. Rozhodně je nenechejte, aby otrávili vaše přátelství!

Jsme spolu!

A největší výhoda na závěr. Všichni víme, jak jsou přátelé důležití. A vy budete mít možnost být se svou kamarádkou každý den! Odpadají také obavy, že práce s kamarády je stejná jako práce s rodinnými příslušníky. Tak tomu není – s kamarádkou nebydlíte, a tak nehrozí, že byste si problémy z práce tahali domů. Zkrátka a dobře, pokud se nestane něco nepředvídatelného, vaše přátelství se ještě posílí.

Autorka: Lucie Pražáková

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také