Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Co se stane, když nebudete účinně bojovat se stresem. Pozor především na srdce
vložila 5.12.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Co se stane, když nebudete účinně bojovat se stresem. Pozor především na srdce

Nechcete mít co dočinění se zvýšeným rizikem infarktu, mrtvice, srdeční arytmie, vysokého cholesterolu nebo krevních sraženin? Pak se přestaňte pořád stresovat. A začněte s tím raději okamžitě…

Extrémnímu tlaku i přehnaným nárokům čelí v dnešní době kdekdo. Jenže to samozřejmě vůbec není dobře. Ostatně, i odborníci neustále varují, že chronický stres úzce souvisí s depresemi, nadváhou, cukrovkou i nespavostí. Podle expertů může permanentní zátěž poskytnout příhodné podmínky i pro rozvoj rakoviny, zatímco ohrožuje funkce trávicího a reprodukčního systému. Jak se stres podepíše na vašem srdci? Tak to je kapitola sama pro sebe. Škodí mu přesně takhle!

Vysoký tlak jako vedlejší účinek

Arteriální hypertenzí, nebo chcete-li vysokým krevním tlakem, trpí podle aktuálních odhadů 2,5 milionů tuzemáků, přičemž celá čtvrtina o své diagnóze nemá ani tušení. Co může za takový zdravotní „havarijní stav“? Dle závěrů Americké kardiologické asociace (American Heart Association) má v této patálii nejčastěji prsty psychické vytížení, dále pak nesprávný jídelníček nebo absence pohybu. O důvod víc, proč se na svět zkusit dívat jinýma a flegmatičtějšíma očima, nemyslíte?

Cholesterol, co je hodně na hraně

Možná se teď podivujete nad tím, že neustálý nepokoj, s nímž jde ruku v ruce také vznětlivost, negativně ovlivňuje také úroveň cholesterolu, neboť zasahuje do činnosti štítné žlázy i produkce hormonů. Jako by situace už tak nebyla dost vážná, cholesterol za hranicí bezpečné normy ucpává nejen tepny a narušuje krevní oběh, ale dává se do souvislosti i s nedokrvováním končetin, srdečními infarkty či mozkovou mrtvicí.

Srdeční arytmie? I s tou můžete počítat

Do třetice všeho špatného stres rovněž souvisí s poruchou srdečního rytmu neboli arytmií. Tedy alespoň takhle to sdělují poznatků studie publikované v časopise Journal of the American Medical Association. Z těch také vyplývá, že zmíněná komplikace nahrává riziku krevních sraženin, přičemž její hlavní příznaky jsou dušnost, závratě i nevysvětlitelné ztráty vědomí. Jak vidno, hodit se do klidu může vašemu kardiovaskulárnímu systému jen prospět.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také