Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Co potřebujete, aby váš pracovní i osobní život našel balanc?
vložila 8.2.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Co potřebujete, aby váš pracovní i osobní život našel balanc?

Jak poznáte, že váš osobní a pracovní život není vyvážený? Nosíte si své starosti z práce domů? V práci přemýšlíte, jak stihnete nakoupit a vyzvednout děti ze školy? Naše práce i osobní život se v mnoha ohledech protínají, ale když začne jedno nebo druhé ovlivňovat váš život a způsobovat vám nepříjemný stres, je potřeba zastavit se a zamyslet se… 

Tady je pár tipů, které by se pro vás měly stát varovnými signály: 

1. Vaše péče o vás samotnou vylítla oknem

Odborníci mnohdy uvádějí, že první věcí, kterou člověk musí udělat je postarat se sám o sebe. Vzpomenete si, kdy jste si naposledy zacvičila? Pokud se zadýcháte i při výstupu pár schodů, je načase zamyslet se. Proč byste ráno nemohla vstát o 30 minut dříve a protáhnout se? Sportovní aktivita nastartuje nejen váš metabolismus, ale i vás mozek.

2. Váš pracovní stůl i vaše domácnost je plná nepořádku

Známe to všichni… když nám zbyde pár minut času, raději si pustíme oblíbený seriál na Netflixu nebo začteme do oblíbené knížky a úklid pracovního stolu nebo třeba praní prádla odkládáme na později. Jaká však bude vaše produktivita, pokud vám stůl pokrývá hromada papírů nebo kuchyňskou linku neumyté nádobí. Pozor na to! Nepořádek má tendenci deprimovat vaše smysly.

3. Zapomínáte, nesoustředíte se…

Podle studií lidé, kteří jsou dlouhodobě vystaveni tlaku, mají daleko méně aktivní svůj mozek. To znamená, že když jste pod tlakem neděláte stejná rozhodnutí, jako kdyby na vás tlak nebyl vyvíjen. Často navíc zapomínáte a nesoustředíte se.  

4. Nevzpomenete si, kdy jste naposledy dělala něco, co máte ráda

Zeptejte se sami sebe, kdy jste si naposledy užili hezkou chvilku s přáteli nebo se svojí rodinou? Kdy jste naposledy šli na procházku nebo si třeba napustili horkou vanu s koupelovou pěnou? Pokud si hned nevzpomenete, je důležité se zamyslet a změnit to!  

5. Jste náladová

Změny nálad - konkrétně hlavně ty k horšímu - jsou často známkou toho, že je vaše rovnováha nad pracovním a soukromým životem narušena. Jste stále negativní, sebekritičtí, uzavřenější a nemotivovaní víc než obvykle? Pokud ano, zkuste jednat hned, abyste zabránili vzestupné tendenci svého chování. 

Jak zjednat nápravu?

Je velice snadné uvíznout v kole práce a soukromého života. Teď máte ale šanci seskočit dolů a podle rad odborníků nastolit ve svém životě rovnováhu. Kariérní poradci doporučují sestavit seznam nejdůležitějších bodů vašeho života, jako je práce, rodina, přátelé, péče o sebe, duchovno a koníčky. Nyní udělejte s tímto seznamem 2 věci: nejprve očíslujte každý aspekt od jedné do deseti, přičemž jednička je nejdůležitější a desítka je nejméně důležitá. Za druhé si zapište procento času, jež každý den strávíte na každém bodu. Podle odborníků vám tyto čísla ukážou, jakou část svého života nejvíce zanedbáváte. A teď přijde to nejhorší… začněte pracovat na tom, aby se vámi očíslovaný seznam dramaticky změnil. Je to jen na vás! 

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také