Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Co může stát za nepříjemným pálením očí
vložila 17.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Co může stát za nepříjemným pálením očí

Trpíte palčivostí očí, slzením nebo otoky? Tyto příznaky mohou mít mnoho příčin. Mezi nejčastější patří alergie nebo únava. Existuje však více poměrně rozšířených obtíží, které si lidé se svým problémem vůbec nespojují.

Netýkají se právě vás?

Alergie

Jak jsme již uvedli v úvodu článku, alergie bývá nejčastějším důvodem pálení a svědění očí. Často je doprovázeno zarudnutím, ale také rýmou. Nemusíte být však skutečný alergik, aby se u vás alergická reakce tohoto typu projevila. Úplně stačí, koncentrují-li se v místě, kde vás komplikace postihují, například osvěžovače vzduchu či jakékoli chemické výpary nebo větší množství prachu.

Únava

Citlivost očí spojená s pálením, svěděním, otoky či slzením je také často následkem dlouhého namáhání očí, nejčastěji při dívání se do monitoru počítače, četbě, ale také například při delším pobytu na slunci bez ochrany očí. V tomto případě pomůže ústupu příznaků krátkodobý odpočinek. Držte oči zavřené a k úlevě si pomozte například přiložením chladivého obkladu.

Zhoršený zrak

Ačkoli některou z vad zraku trpí většina populace, jen polovina postižených ji řeší nošením brýlí či kontaktních čoček. Nejčastěji je to z toho důvodu, že o své vadě doposud neví. Lidské oko má schopnost dorovnávat nedostatky ve velmi velké míře, což má ale za následek rychlejší únavu očí, která se projeví jedním ze zmíněných příznaků. Pokud se tedy často potýkáte s podobnými obtížemi, je na místě nechat si zrak vyšetřit.

Syndrom suchého oka

V poslední době se lékaři velice často setkávají s pacienty, které trápí pálení očí bez zjevné příčiny. Viníkem je syndrom suchého oka, který se projevuje také řezáním v očích, světloplachostí nebo zhoršeným viděním. Pacienti v tomto případě trpí nedostatečnou tvorbou slz, které je třeba uměle doplňovat pomocí očních kapek.

Kdy k lékaři?

Pokud vás uveden příznaky trápí, zkuste nejdříve změnit prostředí, kde vás tyto obtíže postihují nejčastěji. Vyhněte se sledování monitoru, televize, snažte se nevyskytovat v prašném prostředí a pravidelně aplikujte volně dostupné oční kapky. Pokud do týdne problémy neodezní nebo se přidají další obtíže v podobě výtoků, zarudnutí apod., navštivte očního lékaře.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také