Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Co byste měli dělat, když vám v práci otékají nohy
vložila 27.12.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Co byste měli dělat, když vám v práci otékají nohy

Otoky nohou nás netrápí pouze během horkých letních dnů, ale mohou nám způsobovat nepříjemné potíže i v zimě. Čím to je? Odtok žilní krve může negativně ovlivnit také dlouhé stání či sezení a nošení těsného oblečení či nevhodná obuv. Je proto potřeba dodržovat několik zásad, které pomohou od otoků ulevit.

Které to jsou?

Pěkně přezouvat

Až 50 procent zaměstnanců se v České republice v kanceláři přezouvá. Pokud vás trápí problémy s otoky nohou nebo křečové žíly, nebojte se v práci přezouvat také, pokud vám to vaše zaměstnání dovolí a nemáte striktně předepsaný dress code.

Nohám díky tomu dopřejete nejen více prostoru, ale budou také lépe dýchat a vyhnete se problémům se vznikem plísní a mykóz.

Nesjou džíny jako džíny

V posledních letech jsou stále oblíbenější úzké obepnuté kalhoty. Ty sice lichotí štíhlým nohám, ale omezují také krevní oběh, což otoky ještě zhorší. Několikahodinové nošení těsných kalhot může vést ke ztrátě citlivosti nohou, zvyšovat riziko žilní trombózy a v některých případech může dojít i k poškození nervů.

Pokud vás otoky a bolesti nohou často trápí, oblékejte si volné a vzdušné oblečení a vyvarujte se nošení upnutých kalhot a spodního prádla.

Kvalitní bota je základ

Nepodceňujte nákup kvalitní obuvi. Je to investice, která se opravdu vyplatí. Snažte se vybírat takovou, která nezpůsobuje otlaky a přizpůsobí tvar tvaru vaší nohy. Při zkoušení myslete na to, že je lepší vybírat o kousek větší boty, do kterých se vám vejdou silnější ponožky.

Pokud máte nižší klenbu, nechejte si od ortopeda doporučit vhodné ortopedické vložky do bot.

Pozor na lyže

Ti, kteří trpí křečovými žilami, by se měli vyhýbat klasickému lyžování, kdy celá váha těla spočívá na pevně propnutých nohách, které jsou po celou dobu fixovány v holeni v jedné poloze. To je pro zpomalený žilní odtok nejhorší a zvyšujete tak zbytečně riziko trombózy. A stejné platí i pro snowboard.

Pokud si chcete užít zimní sporty, vyměňte lyže či snowboard za běžky. Díky nízkým botám budete mít dostatek prostoru pro pohyb, a navíc vám tato aktivita pomůže zamezit rozvoji křečových žil.

Podpatky neprospívají

Zimní období je hlavní sezonou večírků a plesů. Při vybírání outfitu pro tyto příležitosti volte raději obuv s podpatky do 3 cm. Vysoké podpatky způsobují špatné postavení nohou a snižují výkon svalově-žilní pumpy.

Při dlouhém stání v příliš vysokých podpatcích padá veškerá váha na špičku a prsty nohou, což omezuje návrat žilní krve a její oběh. Krev je zadržována v dolních končetinách a mohou vzniknout žilní městky.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také