Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
České módní značky, které nás proslavily ve světě. Některým je už sto let
vložila 28.10.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

České módní značky, které nás proslavily ve světě. Některým je už sto let

Ani česká kotlina nezůstávala v módní branži pozadu. Před desítkami let u nás vznikly značky, které znal a zná celý svět. Mají svou dlouholetou tradici, těší se i po sto letech stejné oblibě, inovují a nezapomínají na své začátky. Víte, které značky nás proslavily?

 Česká „Coco Chanel“ Hana Podolská

Vlastním jménem Johanna Vošahlíková, módní návrhářka a podnikatelka předválečného Československa. Majitelka vyhlášeného módního salonu 30. a 40. let. Oblékala tehdejší celebrity a první dámy. Vyučila se švadlenou, byla cílevědomá a dobře se vdala za muže, který ji podporoval ve všem, za polského šlechtice Viktora Podolského. Začínala v salónu v Nuslích, ale Hana chtěla lepší adresu a přestěhovala svůj salón do paláce Lucerna v pražské Vodičkově ulici. Inspirovala se Francií a po jejich vzoru začala zaměstnávat první modelky.

Vydávala módní časopisy o nejnovějších trendech, Eva a Móda a vkus. Se svými švadlenami vyráběla klobouky, šaty a kožichy. Její šaty nosily Lída Baarová, Nataša Gollová či první dáma Hana Benešová. Sama návrhářka Hana Podolská byla velmi pečlivá, vše muselo být perfektní a chodila na každou zkoušku. Salon Hany Podolské byl bohužel v roce 1948 znárodněn, přejmenován a dostal i nového ředitele. V roce 1991 podnik zanikl a její šaty už můžete vidět jen v muzeu.

 Boty Botas

Proslavili je olympionici jako Emil Zátopek a kdo sportoval si bez nich svou disciplínu nedovedl představit. Úspěšná firma vznikla v roce 1949 pod názvem BOTANA. Obuvnická tradice na Skutečsku je však mnohem delší, staleté zkušenosti s výrobou kvalitní obuvi se jistě podílely na budoucích úspěších firmy BOTAS. BOTANA začínala s výrobou pánské vycházkové obuvi, výrobě lyžařské a bruslařské obuvi se z počátku věnovala jenom malá pozornost. Vývoj však směřoval jinam, už v roce 1968 představuje výroba sportovní obuvi víc než polovinu celkové produkce. Na konci osmdesátých let je to dokonce 83 % celkové produkce. Legendární značka BOTAS se narodila v roce 1963. Obrovská produkce sportovní obuvi směřovala na trhy celého světa, kvalitní obuv BOTAS se prosadila i v silné konkurenci, Botasky si podmanily Anglii, Francii, Německo i Ameriku, Botasky řádily v Kanadě, ve Švédsku, ale i v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Tyto boty dnes nazouvá řada olympioniků a mistrů světa.                                                                                                                           Zdroj: Botas.cz

Baťa

Firmu Baťa založili 21. září 1894 v tehdejším československém městě Zlíně tři sourozenci, kteří do ní vložili své nevelké dědictví. Jejich závod, jeden z prvních „velkovýrobců“ obuvi na světě, tvořila skupinka šiček a ševců. O necelých 10 let později vyráběl Baťa 2 200 párů denně. Byly vyvinuty novátorské modely obuvi a nové způsoby jejich propagace, citlivě reagující na chování zákazníka. V roce 1917 prodej zvýšil přibližně na dva milióny párů ročně. Tento rok předznamenává počátek Baťova historického odkazu.

Ve Zlíně Baťa postavil kolem továrny pro své dělníky a jejich rodiny byty, školy a nemocnice. Ve velmi těžkých dobách poskytovala firma Baťa levné nájmy a potraviny, protože zakladatel Tomáš Baťa pevně věřil, že podnik by měl sloužit veřejnosti. Po 1. světové válce vymyslel Tomáš plán, jak se přizpůsobit poválečným ekonomickým potížím, a snížil ceny obuvi o 50 %. Dělníci souhlasili se snížením mezd o 40 % a Baťa jim na oplátku dodával jídlo, oblečení a další nezbytnosti za poloviční cenu. Tento odvážný krok se osvědčil a jeho obchody zaplavili zákazníci. Baťa značně předběhl svou dobu vytvořením „samosprávných dílen a oddělení“, v nichž zaměstnanci mohli přispívat svými nápady a ovlivnit svůj vlastní výdělek úsilím o vyšší ziskovost oddělení. 
Byly založeny nové společnosti ve Francii, Rakousku, Rumunsku, Švédsku, Indonésii, Singapuru a Indii. Od svých skromných začátků před 120 lety se firma Baťa rozrostla v důvěryhodnou globální společnost, která nabízí módní a cenově dostupnou obuv pro každého člena rodiny.                                                  Zdroj: Bata.cz

 Klobouky Tonak

Počátek rozvoje kloboučnické výroby v Novém Jičíně sahá do roku 1630, kdy byly městskou radou potvrzeny artikuly kloboučnického cechu. V roce 1799 byl do cechu novojičínských kloboučníků přijat mladý tovaryš Jan Nepomuk Hückel a založil kloboučnickou manufakturu. Výrobky svou kvalitou navázaly na předchozí dobrou úroveň ruční výroby a brzy pronikly nejen na rakouské, ale i na další zahraniční trhy. V roce 1865 zavedl Hückel pracovní stroje a stal se zakladatelem mechanizované tovární výroby srstěných klobouků. V roce 1865 zavedl Hückel pracovní stroje a stal se zakladatelem mechanizované tovární výroby srstěných klobouků. O dva roky později vybudoval velkou továrnu, která již byla vybavena moderním technickým zařízením. Podnik byl později také znárodněn na n.p. TONAK. V roce 2001 Tonak koupil divizi pokrývek hlavy od Fezka a stal se tak jedním z největších světových výrobců uceleného sortimentu pokrývek hlavy. Tržbami přes  400 milionů korun ročně Tonak dominuje na žebříčku největších oděvních firem v Česku.                                          Zdroj: Tonak.cz

 

Foto: archiv firem; Pinterest.com, archiv Petra K.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také