Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Barvy na oblečení: Která vám pomůže v práci a kterou si nechat na volný čas
vložila 14.10.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Barvy na oblečení: Která vám pomůže v práci a kterou si nechat na volný čas

Všichni víme, že bychom nikdy neměli u druhých dávat jen na první dojem. Ale zároveň také platí, že šaty dělají člověka. A tak není divu, že o tom, jak nás ostatní budou vnímat, do značné míry rozhodují i barvy, které na sebe oblékáme.

Modrá: Jde se pracovat

Z nejrůznějších průzkumů vychází modrá barva opakovaně jako nejoblíbenější. Podle psycholožky Sally Augustinové je tahle barva vnímána veskrze pozitivně a také „byznysově“. Podle průzkumu z roku 2013 modrou doporučuje většina personalistů jako ideální barvu v outfitu, který zvolíte na pohovor (samozřejmě to neznamená přijít celý v modrém nebo v modrých džínách). Zkrátka a dobře nosíte-li nějaký kousek v modré třeba do kanceláře, děláte dobře.

Červená: Sebevědomí na očích

V červené je každá žena nepřehlédnutelná. Působí sebevědomě, ale zároveň může působit i vyzývavě. Ne nadarmo je totiž červená barvou lásky a vášně. To samozřejmě neznamená, že ji nemůžete nosit do práce, jen se doporučuje to s ní nepřehánět a nechodit v ní každý den. Mimochodem, svou oblíbenou barvu můžete klidně nosit na doplňcích. Červená kabelka nebo třeba výrazný náhrdelník či náramek v této barvě působí například k černým šatům úchvatně.

Šedá a černá: Konzervativní elegance

Černá je univerzální barvou, kterou nemůžete nic zkazit. Je elegantní, působí sofistikovaně, hodí se, když potřebujete vzbudit respekt a autoritu. Navíc se dá kombinovat se všemi barvami, na které si vzpomenete (jen pozor na kombinace několika odstínů černé). Podobně je to s šedou, která však může způsobit, že budete působit tak trochu nenápadně (zkrátka jako ona šedá myška), pokud outfit správně nesladíte – vyplatí se zvolit k šedé jeden výrazný prvek. Pak budete vyzařovat eleganci.

Zelená: Sláva kreativitě

Podle dr. Augustinové je zelená barva vnímána jako uklidňující, pozitivní a vyzařující teplo. Navíc si ji lidé spojují s kreativitou a velkou představivostí. Nejste zrovna fanouškem zelené a netušíte, jestli by vát vůbec sedla? Podle vizážistky Andrey Pflaumerové můžete klidně sáhnout po tyrkysové nebo petrolejové, což jsou kombinace zelené a modré. „Sluší každému a navíc vyzařují stabilitu a autoritu, ale nejsou tak konzervativní jako třeba čistá modrá,“ vysvětluje vizážistka.

Růžová: Přátelská a pozitivní

Růžová už dávno není barvou zadanou jen pro malé holčičky! Naopak – skvěle se hodí i pro dospělé ženy a také muže. Jak říká odbornice na psychologii barev Jennifer Thodenová, její nositelé působí přátelsky, otevřeně a veskrze pozitivně. Skvělé jsou podle ní i kombinace s tmavými barvami, jako je například modrá. Pokud ale zrovna v práci potřebujete působit přísně nebo autoritativně, raději sáhněte po jiné barvě.

Žlutá: Pozor na přílišnou uvolněnost

Jen málokterá barva působí tak vesele a hravě jako právě žlutá. Jenže pozor, to v práci nemusí být vždy výhodou. I když máme žlutou spojenou se sluncem, jarem a dobrou náladou, ne každému tahle barva sedne. A teď nemáme na mysli její nositele, ale jejich okolí. „Lidé, kteří rádi žlutou barvu nosí, ji vnímají na ostatních pozitivně. Jenže ti, kteří ji ke svým oblíbeným neřadí, se na vás příliš usmívat nebudou,“ upozorňuje Sally Augistinová. Navíc podle ní nemusí být vždy zdání veselosti a hravosti v práci to, co chcete – takže na nepříjemné jednání s nadřízeným raději oblékněte jinou, „serióznější“ barvu.

Bílá: Vše má své místo

V bílém outfitu působíme organizovaně, spořádaně, zkrátka jako někdo, kdo se nebojí obléknout barvu, na které je vidět každý flíček či každé smítko prachu. Druzí nás často vnímají jako pořádkumilovné, ale zároveň pozitivní osobnosti. Zářivě bílá košile na pracovní schůzku či pohovor proto nezklame.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také