Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Barva, která by se vám při pracovním pohovoru nemusela vyplatit
vložila 15.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Barva, která by se vám při pracovním pohovoru nemusela vyplatit

Čeká vás pracovní pohovor, a tak kromě jiných příprav začínáte uvažovat, co si k této příležitosti obléknete? Pokud se nechystáte ucházet o místo ve firmě, kde je vyžadováno formální oblečení (bankovnictví, vyšší management apod.), pak můžete trochu popustit uzdu fantazii a svému stylu. I když nic se nesmí přehánět…

Džíny nebo triko s nápisem vám plusové body nepřidají na většině pohovorů, nicméně lehce ležérní styl vám v mnoha společnostech projde – tedy pokud ho sami vyznávají! Základní pravidlo říká, že se máte obléknout podle toho, o jaké místo se ucházíte. A vždy přijít v čistém a upravené oblečení. A jak je to s barvami? I ty mohou hrát důležitou roli!

Zrádná oranžová

Nedávný průzkum jistého amerického webu zaměřeného na hledání práce, při kterém bylo osloveno více než 2 tisíce pracovníků HR oddělení, kteří měli na starost vedení pracovních pohovorů, ukázal, že barvou, která není právě šťastnou volbou, je oranžová.

Plná čtvrtina dotazovaných odborníků ji označila za „neprofesionální“ a velmi často si ji spojovali s nízkým sebevědomím uchazeče. A to není zrovna něco, co by vám během pohovoru pomohlo získat vysněné místo.

Barvy, které vedou

A které barvy vám naopak mohou při snaze dostat práci pomoci? Podle výše zmíněného průzkumu pracovníci HR nejlépe vnímají barvu modrou. Za ní se umístila bílá, černá a šedá. Tedy neutrální barvy, které nijak neodvádí pozornost od vás samých. Určitě je lepší, když si váš budoucí nadřízený či spolupracovník zapamatuje vás než vaše oblečení.

Samozřejmě to neznamená, že se musíte na pohovor obléknout nudně a nevýrazně! Zářivé nebo jinak dominantní barvy nicméně zkuste omezit především na doplňky. Šátek, náhrdelník, náušnice, kabelka nebo třeba náramek ve vaší oblíbené barvě je skvělým způsobem, jak vyjádřit svou osobnost, ale zároveň působit profesionálně. Tedy možná až na již zmiňovanou oranžovou…

Autorka: Karolína Dostálová

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také