Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak přestat nenávidět svou práci? Tohle jsou skvělé tipy
vložila 6.12.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak přestat nenávidět svou práci? Tohle jsou skvělé tipy

Začněme na začátek rychlým kvízem: Je vaše práce… A) nutná B) nikam nevede C) plná otravných kolegů nebo D) nějaká kombinace výše zmiňovaného? V tom případě je tento můj článek určený právě vám. Většina z nás zkrátka nemá „práci snů“ a pro mnohé je chození do práce jen nutným zlem, které musejí přetrpět. Tentokrát vás nebudu nabádat, abyste okamžitě dali výpověď a šli za svými sny, ale naučím vás, jak můžete změnit nastavení své mysli a čas v práci považovat za zábavný a uspokojivý. Jde je návod na váš trénink:

1. Přestaňte si stěžovat

Chodíte s kolegy po práci na skleničku, kde si vzájemně vylívat srdce z nespravedlností, které vás ten den potkali? Většinou je to skvělou příležitostí dát si pár koktejlů a postěžovat si na svého neschopného nadřízeného, který podle vašich slov neví, která bije. Dejte si pozor! Nejenže jsou tyto skupinové sezení plné drbů neprofesionální, ale mohly by vás otočit ještě hlouběji do deprese, že vaše práce za nic nestojí. Ve skutečnosti totiž s kolegy neuděláte nic, abyste situaci jakkoliv změnili. Pokud tedy potřebujete ventilovat své názory na své nadřízené, dělejte to v rámci rodiny nebo přátel, kteří s vámi nepracují. Pravděpodobně vám totiž poskytnout mnohem objektivnější perspektivu na váš problém. A nastavte si svůj limit… stěžovat ano, ale jen 10 minut denně. Nechcete přece, aby vaše frustrace rostla, ale jen si chcete ulevit, ne?

2. Najděte to dobré

Dobře, možná nemáte vysněnou práci. Ale je opravdu tak špatná? Zkuste se zamyslet a najdete každý den alespoň jednu pozitivní věc. Třeba sedíte v kanceláři s nejlepší kamarádkou… Nebo je vaše práce jen 10 minut od domu. Odborníci se shodují, že zaměření na pozitiva usnadňuje řešení velkých problémů. Zkrátka, když hledáte něco, za co byste měli být vděční, váš pracovní den bude mnohem lepší. Kdykoliv vás takový plus napadne, zapište si ho do notýsku a kdykoliv budete mít špatnou chvilku, přečtěte si ho. Uvidíte, že hned získáte šťastnější a pozitivnější perspektivu.

3. Odměňte se

Můžete to brát jako výcvik domácích mazlíčků. Ty tady dostanou pamlsek pokaždé, když se chovají hezky. Teď jste na řadě vy. Vyzvěte sama sebe, abyste si týden nestěžovala a nepřevracela oči pokaždé, když vás nadřízený požádá, abyste udělali něco, co vám připadá nesmyslné a nemyslitelné. Když se vám to podaří, odměňte se nějakým malým konkrétním cílem. Co třeba polední pauzu věnovat manikúře nebo se odměnit velkým latté se šlehačkou. Odborníci říkají, že je pravděpodobnější, že splníte úkoly, pokud víte, že na konci za ně dostanete odměnu. Navíc eliminací negativních nálad se v práci budete hned cítit lépe. Za zkoušku nic nedáte.

4. Naplánujte si nový úkol

Kdy naposledy jste v práci měli zodpovědnost za něco nového? Hledejte způsoby, jak rozšířit své povinnosti do sféry, která vás bude bavit a naplňovat. Pokud třeba obvykle vyřizujete běžné pochůzky pro svého nadřízeného, zeptejte se ho, zda třeba tuto agendu můžete více zdigitalizovat pomocí nových aplikací. Nejen, že to ukáže na vaši iniciativu (ano, takzvané „self-promo“ je v práci opravdu důležité!), ale navíc to pro vás bude v práci nová výzva, která vás bude bavit a naplňovat. Všechno toto dohromady může vést k vyšší celkové pracovní spokojenosti. 

5. Bavte se v práci

Jeden velice snadný a efektivní způsob, jak se cítit na pracovišti dobře, je bavit se. Pokud to bude jen trošku možné, naplánujte v práci každý týden jednu zábavnou aktivitu, která semkne kolektiv a společně si ho užijete. Co třeba páteční společná dovážka obědů a testování pokaždé jiné kuchyně? Nebo degustace nových druhů kávy? Jsou to sice maličkosti, ale právě ty vás budou v práci dělat spokojenější.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také