Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
5 věcí pro vaši produktivitu, které byste měli udělat každý den před polednem
vložila 1.1.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

5 věcí pro vaši produktivitu, které byste měli udělat každý den před polednem

Všichni to známe. Je neděle večer a vy už teď víte, že pondělní ráno bude opět ve znamení shonu a zmatku. Už teď začnete myslet na všechny úkoly, termíny a deadliny, které vás ten den čekají, a na které se víc než netěšíte. I když máte svou práci ráda, jste už koncem víkendu ve stresu, že vše opět nestihnete včas. To vše způsobuje, že jste ve stresu. Ano, vaše rána mohou být hektická, ale pár jednoduchých rituálů vám pomůže dát jim řád. A bonus navíc? Ještě vás udělají produktivnější po zbytek celého dne. 

1. Neodkládejte budík

Známe to všichni… „Ještě pět minut prosím…“ Jakmile vám zazvoní ráno budík, otočíte se a odložíte jeho zvonění ještě o pět minut? A pak možná ještě o pět? A dalších pět? Je dokázáno, že tento druh vstávání vás ve skutečnosti může udělat daleko méně odpočinutý a hlavně produktivní. Vaše tělo je totiž neklidné, a i když na chvilku ještě usnete, nejedná se o kvalitní a plnohodnotný spánek. Pokud potřebujete svých „pět minut navíc“ místo odkládání budíku, si raději sedněte na postel nebo na zem a zavřete oči a pomalu své tělo protáhněte. Tyto jógové cvičení jsou skvělým způsobem, jak nabít své tělo energií hned po ránu. Dají se navíc skvěle dělat i pokud máte děti. Stačí vám totiž pár minut, aby jste udělali pár pozdravů slunci nebo své záda protáhla v pozici kočky. 

2. Vypijte sklenici vody, jakmile se probudíte

Tento rituál by se měl stát základem každého vašeho dne. A nejen přes léto, kdy vyšší teploty způsobí, že vaše tělo potřebuje okamžitou dávku hydratace. Než proto sáhnete po ranním šálku kávy, odstartujte den sklenicí vlažné vody nebo studené vody (co máte raději). Ta nastartuje váš metabolismus a uvolní napětí v mozku z nedostatku spánku, stresu nebo únavy. Některé studie navíc dokazují, že čím více vody ráno vypijete, tím více po ní budete toužit i v průběhu dne. Pokud vám „obyčejná“ voda nechutná, zkuste do ní přidat třeba pár kapek citrónu nebo limetky. 

3. Pokud je to možné, zacvičte si

Ačkoliv je jasné, že každý den nebudete mít čas vyběhnout ven do parku na rychlý běh nebo vyrazit do posilovny, od cvičení doma by vás nic nemělo brzdit. Jakákoliv sportovní aktivita vám nejenže poskytne pozitivní přísun energie, ale také endorfiny, které pomáhají snižovat hladinu stresu. Zamyslete se, jaké cvičení by pro vás bylo časové přijatelné a mohli byste ho zařadit do své každodenní rutiny. Každých 15 minut se počítá. Co třeba tentokrát vystoupit o zastávku dříve a dojít do práce pár set metrů pěšky? I malé změny mohou mít obrovský dopad! 

4. Nasnídejte se správně

Už jste to určitě slyšeli, ale řekněme si to znovu: snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Nedávné studie dokonce ukázaly, že snídaně je tak zásadní, že byste měli jíst hned dvakrát: hned po probuzení a dopoledne. Proč? Jíst zdravé bílkoviny, vitamíny, živiny a obiloviny, když začínáte den, vám poskytne energii, kterou pak budete využívat po celý jeho zbytek. Zejména pokud jste v práci pod tlakem, je jasné, že vaše tělo bude potřebovat „nadopovat“ hned ze začátku dne. Vyzkoušejte snídani s vysokým obsahem vlákniny, která je snadno stravitelná a skvělou volbou pro každého, kdo žije aktivním životním stylem.

5. Rozdělte si práci do časových bloků

Všichni máme v práci menší úkoly, které i přesto, že jsou důležité, nás snadno mohou odvracet od celkové náplně naší práce. Každý den (od pondělí do pátku) si proto vyhraďte alespoň 10 minut na strategizaci velkých projektů a priorit, které máte v plánu. Váš mozek je ráno nejvíce produktivní a svěží a proto je připraven dělat velké věci. Tyto časové bloky vám přesně vymezí čas, kdy je důležité věnovat se emailům, schůzkám či jakýmkoliv jiným pracovním aktivitám. Pokud navíc uvidíte, že se vám blok v průběhu dne plní odškrtnutými úkoly, budete se cítit skvěle.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také