Když jsem v průběhu loňského roku přišla o práci, byl to pro mě šok. Ještě ráno jsem měla kalendář plný termínů, úkolů a nesmyslných schůzek a v poledne už jsem si balila do tašky fotografie ze svého pracovního stolu. Stres z nesplnitelných cílů ve mě během pár hodin vystřídala panika, že nemám práci. Dnes je to pět měsíců a zpětně si myslím, že to bylo to nejlepší, co mě mohlo potkat.
Nejenže jsem si práci našla opravdu rychle, ale navíc se každý den nebudím hrůzou z nesplnitelných očekávání a dusné atmosféry v kanceláři a naopak se do práce těším. Navíc jsem během těch pár týdnů hledání nového zaměstnání došla k několika zajímavým skutečnostem, o které se chci s vámi podělit. Třeba se vám budou v budoucnu moje tipy, co jsem se naučila, jakmile jsem přišla o práci, hodit také. Jen čtěte dál…
1. Je v pořádku na chvilku se zastavit
Prvních pár dní po propuštění mě psychicky vyčerpávalo. Měla jsem bolení hlavy a přesto, že můj mozek pracoval na plné obrázky, na nic jsem se nemohla soustředit. Pracovní stres tak vystřídal ten existenční. Jak dlouho si budu hledat novou práci? Budu mít na zaplacení nájmu? Tehdy jsem dostala od svého manžela jednu z nejlepší rad: „Teď na to nemysli a odpočiň si!“ A najednou pocit, že všechno musím vyřešit během jednoho dne, byl pryč. Vystřídala ho neuvěřitelná úleva. Prostě jsem se zastavila a užívala si, že jsem doma. Se svým synem a se svou rodinou. Bez termínů, problémů a korporátních pravidel. A bylo to skvělé.
2. Nejsem první a rozhodně ne poslední
Ve své práci jsem byla opravdu dobrá. Měla výsledky, úspěchy, talent. Možná právě proto byla moje frustrace na začátku tak velká. Cítila jsem nespravedlnost a vztek. Odborníci se shodují, že to je naprosto normální. O práci totiž může přijít kdokoliv a většinou to není na základě výsledků jejich práce, ale vlivem nepředvídatelných faktorů. Netrapte se tím! Nakonec mě právě fakt, že jsem ve svém oboru byla dobrá hnal kupředu a pomohl mi získat zpátky pošlapané sebevědomí.
3. Najděte si novou rutinu
Jsem člověk, který má rutinu rád. Ráno vstát, udělat si kávu, odvést syna do školy a jet do práce. Co ale teď? Mojí situaci hodně pomohl fakt, že rok 2020 byl rokem práce z domova, takže jsem byla zvyklá trávit čas doma s rodinou. Najděte si novou rutinu i vy. Vstaňte udělejte si kávu, zacvičte si jógu, stavte se synem pro čerstvé koláčky než vyrazíte do školy, přečtěte si zprávy, otevřete si knížku, aktualizujte svůj životopis… Je toho opravdu hodně, co můžete dělat. Máte na to čas!
4. Začněte dělat to, co jste dlouho odkládala
Máte zaplacené členství v posilovně, kde vás od ledna neviděli? Plánovala jste, že až budete mít jednou čas, tak se vrhnete do organizace šatníku? Chtěla byste se naučit krásně líčit? Teď je čas na všechny vaše koníčky, na které jste při desetihodinové pracovní době neměla čas. Využijte toho! Mozek si odpočine a vy si rozšíříte obzory.
5. Přijdou chvíle, kdy budete mít pocit, že už si nikdy novou práci nenajdete
Typické pro období hledání práce je, že nadšení střídá frustrace. Jakmile jsem updatovala svůj životopis a začala ho rozesílat do agentur či známých, dostala jsem mnoho nabídek na pohovory. Mnoho mých emailů ale zůstalo bez jakékoliv odezvy. Bylo to tolik frustrující! Nepodléhejte tomu. Pokud od společností dostanete zamítavou nebo žádnou odpověď, neberte si to osobně. Prostě jen nemají volnou pozici, na kterou byste se hodila. Nic to o vašich schopnostech nevypovídá.
6. Podporu hledejte v rodině a u přátel
Najděte ve svém okolí lidi, kteří vám poskytnou pozitivní zpětnou vazbu na vaši práci a rozviňte s nimi dialog, v čem jsou vaše silné stránky a na čem by bylo lepší zapracovat. Já osobně jsem byla vděčná za kamarádky, které jsou v mém oboru úspěšné a zcela nezaujatě mi poradily, jakým nabídkám se vyhnout a které společnosti by bylo skvělé oslovit. Za jejich rady jsem vděčná dodnes a moc mi pomohli zjistit, kam se v životě dál chci ubírat.
7. Použijte svůj vztek jako motivaci k růstu
Byly dny, kdy jsem na sebe extrémně zlobila. Možná jsem mohla pracovat déle? Více se usmívat? Víc komunikovat se svým novým nadřízeným? Chodit s kolegy na obědy? Nebo naopak obědy trávit u počítače? Lidská mysl je samé: „Měla jsem… mohla jsem… kdybych bývala…“ Zakažte si takové myšlení. Místo toho si vždy na takové otázky odpovězte: „Udělala jsem to nejlepší! A budu na sobě dál pracovat!“ Přihlaste se na workshop, jazykový kurz nebo si najděte kariérního poradce. Cokoliv co vám můžete v rozvíjení vaší osobnosti zvyšuje další šance při hledání nového místa.
8. Aktualizujte svůj životopis
Váš životopis je prvním kontaktem se společností, pro kterou chcete v budoucnu pracovat. Nepodceňujte jeho váhu! Jeho úlohou je vás představit, ale informovat také o vašich kvalitách, vzdělání nebo zkušenostech. Vaše šance na nové místo dokáže povzdvihnout, ale také potopit. Zkontrolujte si ten váš a doplňte ho o nové údaje. A nezapomeňte k němu přidat i fotografii, personalista vás bude vnímat osobněji. S jeho tvorbou si nebojte nechat poradit i od profesionálů. Tato investice se vám v budoucnu opravdu vyplatí!
9. Pečlivě si z nabídek vybírejte
Strach z finančních závazků a starost o rodinu může jednoduše zkreslit vaše mínění o sobě samé. Nepochybuji o tom, že brzy se ohlasy na vaše rozeslané životopisy dostaví. U mě to bylo naprosto stejné. Jakmile jsem se opravdu položila do hledání, přišla řada nabídek. A v té chvíli má člověk obrovské nutkání vzít první, která se mu naskytne, i přesto, že není tak lukrativní, jak by si představoval. Věřte svému instinktu a pečlivě si z nabídek vybírejte. Zvažujte pro a proti! Pokud se vám zatím žádná nabídka nejeví jako rentabilní, hledejte dál! Tohle životní rozhodnutí se vyplatí neuspěchat.
10. Navzdory všemu může být ztráta zaměstnání pozitivní zkušeností
Nevěřila jsem tomu, když mi to moji starší kolegové říkali, ale dnes za tímto bodem stojím víc než kdy dříve. To, že jsem se stala nezaměstnanou byla skvělá příležitost k ujasnění toho, co od života chci. Opravdu chci být zaměstnaná ve velké korporátní firmě, kde se vaši nadřízení střídají jako na běžícím páse a jejich kvalifikace nesahá té vaší ani po kotníky? Opravdu chci obětovat deset hodin denně práce pro někoho, kdo to neocení? Neměla bych začít podnikat? Neměla bych mít něco svého? Ano, teď je ten správný čas! Sněte, realizujte a užívejte si svobodu.
Foto: Shutterstock