Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Pracovní pohovor online: vyhněte se těmto chybám!
vložila 31.5.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Pracovní pohovor online: vyhněte se těmto chybám!

Stále více společností přechází z osobních pohovorů k těm virtuálním. Je to dané nejen dobou pandemie koronaviru, ale třeba také efektivitou práce náborových agentur. Proto je důležité se pro pohovor, který bude probíhat prostřednictvím videohovoru připravit. Je totiž naprosto odlišný od toho osobního, kde máte možnost v plné míře rozvinout své charisma a osobní kouzlo. 

V nedávném průzkumu mezi lídry náborových pracovníků, 80% respondentů uvedlo, že jejich proces náboru pomocí videohovorů prostřednictvím aplikací jako je Zoom či Skype se v posledním roce zvýšil o 39%. Dobrou zprávou je, že pokud hledáte práci, můžete ji hledat z pohodlí vašeho domova. Virtuální pohovory však s sebou nesou řadu výzev, zejména pokud nejste zvyklí vystupovat online. Je totiž velice snadné nechat se zmást technologií a zapomenout na detaily, které dělají rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným pracovním pohovorem.  

Chcete-li při své první šanci udělat dobrý dojem, těmto chybám se vyhněte:

1. „Jdete“ pozdě

Pokud jde o přijímací pohovory, platí pravidlo: pokud nejste všude dříve, jdete pozdě. U rozhovorů uskutečněných pomocí aplikace Zoom nebo Skype to platí dvojnásob. Nastavte si upomínku či budík a pusťte si aplikaci dříve než je stanovená doba schůzky. Nebudete se tak stresovat případnými technickými potížemi a vás nový potencionální zaměstnavatel obdrží upozornění, že čekáte v předsálí. Jakmile bude připraven, přepne hovor online. 

2. Nemáte zkušenost s technologiemi

Když už jsem zmínila technické potíže, mnoha z nich se můžete předem vyhnout tím, že si software vyzkoušíte dopředu. Stáhněte si proto aplikaci, ve které bude videohovor probíhat dříve a vyzkoušejte si práci s ní. Můžete třeba zavolat své kamarádce a vyzkoušet nejen obraz, ale i zvuk. Nebudete se tak stresovat dopředu, že nebudeme umět software používat. 

3. Nemáte připravené potřebné materiály ve svém dosahu

Jakmile už sedíte před počítačem, měli byste být schopni dosáhnout na všechny materiály, které potřebujete k úspěšnému pohovoru. Ujistěte se, že máte na svém stole svůj životopis, reference, portfolio atd. Během pohovoru byste samozřejmě neměli jíst ani pít, ale pro případ nouze je dobré mít připravenou sklenici s vodou. Během pohovoru budou vaše nervy pracovat na maximum a snadno vám může vyschnout v ústech, takže je lepší se rychle napít než na schůzce kašlat.

4. Vybrala jste špatné oblečení

Pokud jste zvyklá být už nějaký čas doma a vaším běžným úborem jsou tepláky nebo pyžamo, může být těžké vzpomenout si, jak vůbec vypadá profesionální oblečení. Jako rychle osvěžení proto vězte, že je to oděv poloformálního charakteru. Nejlepší volbou je proto košile, halenka, dámský kostým nebo pěkný svetr. Zkuste svůj outfit sladit s firemní kulturou firmy, o jejíž místo se ucházíte. Zároveň si pamatujte, že je dobré vybrat takové oblečení, které bude dobře vypadat na kameře. Proto se vyvarujte vzorů, pruhů, extrémně jasných barev nebo oblečení v barvě vašeho pozadí. 

5. Chaos v pozadí videohovoru

Například aplikace Zoom nebo Skype vám umožní vybrat si výchozí obrázek na pozadí nebo nahrát vlastní fotografii, takže je možné provést svůj pohovor i vedle kupy prádla určeného k žehlení. Ale realita vždy bude působit daleko lépe. Proč? Výzkum ukazuje, že vaše pracovní prostředí ovlivňuje i vaše duševní zdraví a prozradí tazateli o vás mnohé i bez ptaní. Proto dobře přemýšlejte, na jaké pracovní prostředí míří kamera vašeho počítače.

6. Špatná gesta, která děláte mimoděk

Snad nejhorší chybou videohovoru přes Zoom nebo Skype, kterou můžete udělat, je naznačit svým chováním nebo způsoby, že vás nezajímá, co tazatel říká. Bohužel je to jednodušší, než si myslíte. Malá gesta mohou mít velký dopad. Nekontrolujte svůj telefon, nehrajte si s vlasy, nepijte kávu - to vše může být nemilým vyrušením tazatele, které  by se vám nemuselo vyplatit.

7. Nesnažíte se konverzovat

U videohovorů je daleko snažší cítit se jako na výslechu. Tazatel klade otázky, vy odpovídáte. Vy kladete otázky, tazatel odpovídá. A tak stále dokola. Snažte se zaběhnutý koloběh čas od času oživit úsměvem či vtipnou poznámkou, která omezí napětí a uvolní ledy. 

Foto: Shutterstock

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také