Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Podnikavá žena roku 2020: Kamila Dvořáková „Svůj podnikatelský záměr jsem si nevybrala. On si vybral mě.“
vložila 28.12.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podnikavá žena roku 2020: Kamila Dvořáková „Svůj podnikatelský záměr jsem si nevybrala. On si vybral mě.“

Kamila Dvořáková je aktivní žena plná optimismu a životní energie. Již několik let se věnuje tradiční textilní výrobě, která je pro Mimoň a Liberecký kraj typická. Zde buduje svou značku Koza z Mimoně a snaží se kvalitními výrobky z kvalitních materiálů šířit dobré jméno české práce za hranice kraje i České Republiky. Ve volném čase se zabývá charitativní činností, kdy pomáhá kočičím útulkům. Aktivně podporuje programy kastrací venkovních koček a sama se stará o deset těchto zvířátek, která k ní přišla z ulice či útulků.

Vzpomenete si na první impulz, který vedl k tomu, že jste se rozhodla podnikat?

Na ten úplně první si nevzpomenu. Byla to spíše souhra různých okolností a z těch se vše vyvinulo. Někde v podvědomí jsem měla myšlenku a ta sílila. Chtěla jsem opustit technický a v podstatě ryze mužský obor, ve kterém jsem pracovala a dělat ty ženské věci.

Co bylo pro vás v začátku podnikání největší výzvou? 

Z které strany to vzít? Výzva to byla celkově. A hlavně proměna kancelářské „krysy“ v živnostníka v „modrákách“ a pak i ve švadlenku.

Jakou nejlepší radu jste na začátku dostala?

Cennou radu jsem dostala až před pár lety, ty ostatní od počátku byly provozní, všechny podobně důležité. Dostala jsem ji na jarmarku od paní, která vybírala od lidí peníze na charitu. Zněla: Za prvé: Nemám žádné ego. 2, Za druhé: Nemám žádné ego a za třetí, platí bod číslo jedna. Rada k nezaplacení, abych byla schopna se vyrovnat s nehezkými, někdy až hanlivými výroky na adresu cen mých výrobků.

Je něco, co byste dnes udělala na začátku podnikání jinak?

Nemyslím si, na všechno si musím přijít sama a to se stalo.

Jakou největší překážku jste musela během svého podnikání překonat?

Své ego . Tzn. Nebrat si osobně hloupá a neznalá slova o své práci, chuť urážet, kterou lidé v sobě mají. A také to, že na jarmarku se i po 30 letech na nás řemeslníky někteří lidé dívají jako na méněcenné existence, kterým se může dát najevo cokoliv. Dívám se na ně shovívavě, protože lidé, se kterými se na jarmarcích stýkám jsou obvykle inteligentní a schopní a leckdo z nich má ukončené VS vzdělání. 

Proč jste si vybrala jako svůj podnikatelský předmět zrovna šití?

Já si ho nevybrala, on si vybral mě . Je tak nepřeberné množství materiálů, látek a vzorů, že je v podstatě nemožné ustrnout na mrtvém bodě a já mám změny v práci moc ráda.

Kde hledáte inspiraci na stylové originální bytové doplňky?

V látkách. Líbí se mi vzor, materiál a uvidím, co z látky  bude.

Jaký produkt patří k vašim nejprodávanějším a proč?

Jednoznačně chňapky. Jsou kvalitní, dobře, ušité, s poctivou výplní, mají všitý magnet i poutko, tak že jsou variabilní. Další v závěsu jsou za nimi zástěry a utěrky. Dávám si pozor na materiály. Nepoužívám třeba látky s vysokým podílem polyesteru jako jiní výrobci, protože zvažuji i bezpečností rizika při používání. Mé výrobky mají zdobit a dobře sloužit, ne mé zákazníky ohrožovat na zdraví.

Prodáváte své produkty jen ve svém obchůdku nebo je můžeme najít i jinde?

Své produkty prodávám přes Facebook stránku Koza z Mimoně, někdy přímo z dílny a na jarmarcích. Kromě toho je ještě několik malých obchůdků po celé ČR, kde se dá mé zboží také zakoupit.

Na co se Vaši zákazníci mohou těšit v roce 2021?

Už mi chodí nové dekory látek, které po Novém roce nabídnu na Facebooku a až si během svátků odpočinu, určitě přijdu i na něco nového. Zatím jsem každý rok přišla s novinkou. Ona se mi vždy urodí v noci ve snu a ráno už vím.

Jaká byla vaše první reakce na výhru v soutěži Podnikavá žena roku 2020? 

Hurá. Dokázala jsem se obklopit prima lidmi, kteří mi věří a podporují mne. A to je hodně dobrý pocit.

Jaké je vaše životní motto?

Všechno, co rozdáš, se ti vrátí. To dobré i to špatné.

Více se dozvíte o produktech Koza z Mimoně dozvíte ZDE.

Foto: archiv

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také