Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Kdy (a kdy ne) mluvit v práci o svém platu
vložila 10.5.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Kdy (a kdy ne) mluvit v práci o svém platu

Už vás někdy nadřízený upozornil, že nesmíte v práci diskutovat o výši svého platu? Pokud ano, je pravděpodobné, že jste se před někým o jeho výši zmínila a doneslo se to až k vašemu šéfovi. Možná jste dokonce porušila firemní zákon. Na druhou stranu, jen proto, že je vám dovoleno něco udělat, nemusí nutně znamenat, že byste měli. Otázkou tedy zůstává: je ve vašem nejlepší zájmu mluvit o penězích ve své kanceláři? Zjistěte, kdy je (a kdy není) vhodné to udělat…

Kdy mluvit o platu v kanceláři:

Když chcete přidat více peněž

Mnoho z nás se vyhýbá konverzaci o nárůstu svého platu se svým nadřízeným zcela záměrně. Je to totiž sféra, ve které se mnozí necítíme příjemně. Ve skutečnosti studie platů společnosti Zippia při hledání zaměstnání a kariérním postupu uvádí, že pouze 45% pracovníků se cítí adekvátně zaplaceno, 50% není příjemné diskutovat o platu na pracovišti a  5%, kteří ochotni diskutovat jsou, se mohou dočkat značného navýšení. Samozřejmě to, že se svým nadřízeným zahájíte diskuzi o výši svého platu, neznamená, že dojde automaticky k jeho navýšení, ale je to bezesporu dobrý první krok. Třeba váš šéf vůbec neví, že se cítíte podhodnocena a touto debatou ho na výši svého platu upozorníte. 

Když máte moc změnit firemní pravidla

Pokud ve společnosti rozhodujete, nemusíte mít obavu mluvit se svými kolegy o platové politice. Zvlášť pokud hodláte ve firmě udělat nějaké změny a jejich názor vám v tom může být nápomocný. Takovou debatou zvýšíte jejich otevřenost o platovém ohodnocení, výhodách a dalších benefitech, které by na svých pozicích ocenili.

Kdy si nechat informace o platu pro sebe:

Když nemáte k dispozici dostatek informací

Manažeři, kteří doporučují svým podřízeným nemluvit o výši svého platu s kolegy, tak mohou učinit například z důvodu, že se chtějí vyhnout napětí na pracovišti a zranit své zaměstnance. Například váš spolupracovník možná vydělává více peněž než vy. Možná je to kvůli zaujatosti, špatné firemní politice, ale možná také proto, že má určitou certifikaci, která vám chybí a která zvyšuje jeho dovednosti. Je tedy velice snadné se naštvat, že váš kolega vydělává více než vy, ale až ve chvíli, kdy budete znát celý obraz skutečností. 

Když se vás kolegové snaží vyprovokovat

Možná na vás tlačí vaši kolegové, abyste prozradila svou výši platu, protože se hromadně cítí podhodnoceni a potřebují vědět, že jste v tom s nimi. Bez ohledu na to, jak se cítíte, je v této chvíli dobré poslouchat své instinkty. Pokud se opravdu cítíte podhodnocena, jednejte sama za sebe. Zeptejte se svého nadřízeného, jestli je na vaší pozici možnost zvýšení, a pokud ne, začněte uvažovat o změně společnosti. Není nic víc frustrujícího než pracovat na maximum pro někoho, kdo to neocení. Nemůžete svým kolegům důvěřovat, že vaše platové ohodnocení nepoužití velice brzy proti vám.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také