Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jste vytěžená nebo ve stresu již dlouhou dobu? Dejte si pozor na gastritidu
vložila 18.1.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jste vytěžená nebo ve stresu již dlouhou dobu? Dejte si pozor na gastritidu

Gastritida neboli zánět žaludku je velmi nepříjemné a často také silně bolestivé onemocnění. Rozlišujeme jak akutní gastritidu, tak chronickou. Jak zánětu žaludku předejít, jak poznat, jestli vás tento problém trápí a jak se s ním co nejrychleji vypořádat?

Co to vlastně gastritida je a proč k ní dochází?

Náš žaludek je obalený vrstvou hlenu, která jej chrání především před žaludečními kyselinami. Při gastritidě je tato hlenová vrstva narušena, přičemž se žaludeční kyselina dostává do styku s žaludečním obalem. Může pak dojít k jeho rozkládání a na obalu žaludku se vytváří žaludeční vředy. Gastritida většinou začíná jako akutní onemocnění. Její příčinou může být stres či dlouhodobé užívání některých léků, především těch na bolest hlavy a revmatická onemocnění. Pokud se však akutní gastritida objevuje často, může dojít k rozvinutí v chronickou gastritidu. Ta může být také autoimunitního charakteru, případně může vzniknout jako důsledek infekce bakterie Helicobacter Pylori. Chronická gastritida může vzniknout také po dlouhodobém užívání léků jako je ibuprofen, acylpyrin či aspirin a rovněž se vyskytuje u lidí postižených chronickým alkoholismem.

Jak poznat rozvíjející se gastritidu?

Gastritida se projevuje různě a zpočátku často tak nepatrně, že máme tendenci tyto příznaky přihlížet. Jedná se většinou o pálení žáhy či žaludku, plynatost a nadýmání, ztrátu chuti k jídlu a nechutenství či bolest v horní části břicha. To, jak se projevuje gastritida, lidé také často přisuzují jiným problémům – zánět žaludku je většinou napadne až jako poslední. Kdy tedy navštívit lékaře? Rozhodně gastritidu nepodceňujte. Nejedná se o pouhou „bolest žaludku ze stresu“! Jestliže se u vás problémy spojené s žaludkem objevují dlouhodobě a často, zajděte za praktickým lékařem či přímo za odborníkem – gastroenterologem. Vyšetření žaludku se nevyhýbejte. Gastritida způsobuje vředy, které mohou prasknout a způsobit vnitřní krvácení. Při vyšetření u gastroenterologa se nejdříve kontroluje stav sliznice, podle kterého se odhalí případná komplikace a její stadium. Ze stěn žaludku se obvykle odebere vzorek, který se pošle na histologické vyšetření. Rovněž se ověřuje, zda je v žaludku přítomna bakterie Helicobacter pylori.

Jak se gastritida léčí?

Léčba akutní gastritidy se většinou obejde bez užívání léků. Pokud se u pacienta objeví poprvé (či poprvé po dlouhé době), stačí k jejímu úspěšnému vyléčení jen upravený jídelníček a především odpočinek. Chronická gastritida se již léčí obtížněji a bez léků se neobejde. Důležité jsou antacidy či inhibitory protonové pumpy, které pomáhají tlumit bolest a především snižují tvorbu žaludečních kyselin. Bohužel však dlouhodobé užívání těchto léků s sebou přináší nepříjemné vedlejší účinky jako jsou bolestivost či oslabené trávení. Proto je vždy lepší zaměřit se na prevenci a předcházet častějšímu výskytu akutní gastritidy. Chronická gastritida se navíc může pravidelně vracet, zejména tehdy, pokud pacient nezmění svůj životní styl a nevyvaruje se stresu, špatnému stravování či dlouhodobému užívání léků nebo alkoholu.

Dá se gastritidě účinně předejít?

Především se snažte vyhýbat věcem, které gastritidu způsobují. Mnoho lidí má tendenci podceňovat stres, ale jeho vliv na naše fyzické zdraví a především dobrý stav žaludku a trávicí soustavy byl již několikrát účinně prokázán. Snažte se vyhýbat přílišnému užívání analgetik, je-li to možné. Zánět žaludku nemá šanci tam, kde je žaludek zdravý a v dobrém stavu. S tím vám může pomoci například Chioská masticha. Masticha udržuje žaludeční prostředí v pořádku a pomáhá také při infekci bakterií Helicobacter Pylori. 

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také