Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak získat vysněnou práci hned po vysoké? Tohle jsou skvělé tipy!
vložila 12.2.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak získat vysněnou práci hned po vysoké? Tohle jsou skvělé tipy!

Máte za sebou úspěšné studium zakončené titulem a rozhlížíte se v neprozkoumaných vodách nového zaměstnání. Jak bez praxe vstoupit z davu a dostat se k na start vysněné kariéry? Přečtěte si naše tipy!

1. Přemýšlejte nad sebou

Mnoho úspěšných absolventů startuje svou novou kariéru větami typu: „Moji rodiče si myslí, že budu dobrá v tomto…“ nebo „Moji přátelé říkají, že dělat toto je skvělé.“ Místo toho, abyste následovali představy někoho jiného, zamyslete se, co od své práce chcete vy. Bude vás bavit pracovat ve velkém korporátu, kde máte velkou šanci na kariérní postup. Nebo naopak dáváte přednost práci na volné noze, která vás může přivést k vlastnímu byznysu? Vaše osobnost vám jasně ukáže cestu.

2. Buďte otevřeni všem možnostem

Ucházet se o novou práci je stejné jako vybírat vysokou školu. Jen v průběhu několika měsíců nebo let zjistíte, jestli obor, který jste si vybrali, vás baví a naplňuje. Ujistěte se proto, že se koukáte po široké škále vašich možností a nezaměřujte se jen na jedny otevřené dveře. Vaše vysněné zaměstnání může být i to, které na první pohled nevypadá jako nejlepší sázka.

3. Zkontrolujte své sociální sítě

Dodnes jste obsah svých sociálních sítí nemuseli nijak zvlášť cenzurovat. Teď ale projděte prvních pár fotek a ujistěte se, že je z žádného důvodu nemůže váš nový zaměstnavatel považovat za neprofesionální. Překvapilo by vás kolik kariérních poradců nebo lovců hlav hledá mimo vašeho životopisu informace také na sociálních sítích jako je Facebook nebo Instagram. Raději proto odstraňte všechny kompromitující fotografie dříve než budete své CV rozesílat.

4. Aktualizujte si svůj email

Pokud je váš email kocicka123@seznam.cz teď je správný čas ho změnit! Použijte důstojnou kombinaci svého jména, která vám otevře dveře mnohem dál než bude první kolo. Možná se vám to bude zdát jako detail, ale slyšeli jsme tolik historek kariérních poradců, kteří životopisy s podobnými emaily okamžitě zavrhují.

5. Buďte aktivní na správné sociální síti

Trávili jste do dneška největší čas na Facebooku, Instagramu nebo TikToku? Teď je čas přihlásit se na LinkedIn. Tato sociální síť je přímo ideální k rozkoukání se po pracovním trhu. Stačí do ní nahrát svůj životopis a dostat se do kontaktu s lidmi, kteří mají podobné zájmy nebo kariérní cíle. 

6. Držte se pravidla dvou třetin

Někteří lidí si myslí, že pokud objeví inzerát, ve kterém zaměstnavatel požaduje deset věcí, musí jich všech deset do puntíku splňovat. Zbavte se tohoto dojmu! Místo toho si položte otázku, jestli splňujete dvě třetiny seznamu? Například pokud společnost zveřejní inzerát, že kandidát by měl mít titul z informatiky (který vy nemáte), ale na seznamu je ovládání několika speciálních programů (které máte naučené do puntíku), jděte do toho! Na druhou stranu… pokud společnost požaduje 7 let praxe a vy nemáte žádnou, pravděpodobně do dalšího kola i tak nepostoupíte. Na druhou stranu za zkoušku člověk nic nedá! 

7. Dotáhněte svůj životopis

Jakmile najdete vhodnou práci, která by vás mohla bavit, podívejte se na požadavky společnosti a porovnejte je se svým životopisem. Zrcadlí se alespoň některé s vašimi zkušenostmi? Pokud ano, šance, že váš životopis projde sítem a dostanete se k prvnímu pohovoru je velká. Prohlédněte si proto svůj životopis a upravte klíčová slova tak, aby odpovídala terminologii společnosti. 

8. Nezapomínejte na dresscode

I pokud jste o pohovor pomocí Skype nebo FaceTime oblékněte se vhodně tak, jako byste se měli setkat s někým tváří v tvář. Zlepší to, jak se budete cítit, i vaše vystupování. A pod pojmem „oblékněte se“… myslím opravdu „oblékněte se“ i s kalhotami nebo sukní. Na světě je mnoho historek, kdy pracovník na pohovoru byl donucen vstát od počítače třeba díky domácímu mazlíčkovi a ukázalo se, že k profesionální košili s kravatou má na sobě jen trenky.  

9. Požádejte o časovou linku

Na konci pohovoru je nejlepší čas zeptat se na další kroky. Řekněte: „Dobře, skvěle. Jaké je vaše načasování? Chci se jen ujistit, že vím, co mám očekávat, abych mohla/mohl včas reagovat.“ Dozvíte se tak, kdy přijde rozhodnutí o vašem přijetí nebo nepřijetí a zároveň dáte najevo, že je o vás zájem a čekat nemůžete věčně.

10. Poděkujte ASAP

Ve stejný den, kdy se uskutečnil váš pohovor, pošlete email s poděkováním za čas. Je to malé milé gesto, ale bude hodně vypovídat o vaší profesionalitě. Věřte mi, že to majitel nebo ředitel vaší budoucí firmy rozhodně ocení.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také