O ženách, které dělají to, co milují
Jak na podnikání? Živnost vs. společnost s ručením omezeným
vložila 4.10.2016
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak na podnikání? Živnost vs. společnost s ručením omezeným

Když se rozhodnete podnikat, jistě budete řešit, zda si zřídit živnost nebo rovnou společnost s ručením omezeným. Nejjednodušší na založení je určitě živnost, společnost s ručením omezením má ale také své výhody – třeba to, že za své podnikání neručíte svým majetkem. Sepsali jsme pro vás stručný přehled tak, abyste se v této problematice mohly snadno orientovat.

Živnost

Založení živnosti je ohromně jednoduché. Stačí zajít na živnostenský úřad s dokladem totožnosti a rozhodnutím vzít pracovní život do vlastních rukou. Zaplatíte poplatek ve výši 1 000,- Kč a vyplníte jednotný registrační formulář. Toť k živnosti volné. Na některé další je potřeba doklad o vzdělání a praxi v oboru. Po získání živnostenského oprávnění  (dále jen „ŽO“) je nutno do 15 dnů ode dne započetí výkonu činnosti podat přihlášku k registraci k dani z příjmu fyzických osob a to u správce daně, pokud jste tak neučinili již na živnostenském úřadě spolu se zřízením živnostenského oprávnění.

Velkou výhodou živnosti je jednoduché účetnictví, které zvládnete i bez účetní. Jako fyzická osoba ale ručíte doslova vším, co máte.

Společnost s ručením omezením

Založení společnosti je obtížnější a je potřeba dodržet velké množství kroků počínaje společenskou smlouvou nebo zakladatelskou listinou u notáře a přihlášením na finanční úřad konče. Na druhou stranu si můžete všechny tyto věci zařídit přes firmy, které se zakládáním společností živí. Cena za „oběhání“ všeho potřebného se v současné době pohybuje okolo 7.000,- Kč.

Základní nutný kapitál pro vznik s.r.o. je relativně nově stanoven od 1. 1. 2014 na 1,- Kč (oproti předchozím 200 000,- Kč). Nezbytně nutná je pak dobrá účetní, která vám povede tzv. podvojné účetnictví. Největší výhoda oproti živnosti spočívá v tom, že ručíte jen do výše základního vkladu a na váš osobní majetek, jako je dům nebo auto, vám nikdo nesáhne.

Co si vybrat?

Obecně lze říci, že  živnostenské oprávnění  si podnikatelé zřizují  jako fyzické osoby pro menší podnikání či vedlejší činnost, kde nejsou tak velká rizika, protože jako fyzická osoba ručí za závazky celým majetkem. Živnostník nepotřebuje účetní a paušál, který může uplatnit, je často výhodnější. Ovšem malou nevýhodou živnostenské podnikání je, že působí na některé klienty méně seriózně než obchodní společnoat.

Společnost s ručením omezeným ručí jen do výše svého kapitálu, který může být pouze 1,- Kč. Administrativa na začátku je náročnější, než u ŽO a bez účetní se neobejdete – je třeba vést podvojné účetnictví. Není zde možnost uplatnit paušál a kromě 19 procentní daně z příjmu právnických osob se daní ještě 15 procentní sazbou daně podíly společníků na rozděleném zisku. 

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také