Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak financovat začátky podnikání? Zkuste crowdfunding nebo podnikatelské soutěže
vložila 20.3.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak financovat začátky podnikání? Zkuste crowdfunding nebo podnikatelské soutěže

Často nám píšete a ptáte se na rady, jak si obstarat finance na začátek podnikání. Každá z vás má přitom odlišný příběh, takže je ohromně těžké plošně radit, nicméně tady jsme daly dohromady možnosti, které většina podnikatelek, se kterými se potkáváme, využívá. Sama tak můžete posoudit, která možnost je vhodná právě pro vás. 

Vlastní úspory

Bezkonkurenčně nejlepší možnost, kterou využijte, pokud je alespoň trochu reálná. Většině začínajících podnikatelek stačí na rozjezd často pár tisíc, které dokážete, pokud jste dosud zaměstnaná, naspořit. Když začínáte s byznysem sama a v malém, neukvapujte se a neodcházejte hned z jistého zaměstnání. V malém můžete začít klidně po večerech, spořit si a mít jistotu, že máte na složenky. Na to odejít ze zaměstnání budete mít dost času, až se vám podnikání trochu rozjede a stabilizuje. Jen s úsporami a postupně začala třeba Jana Kuntošová a její Vesnické dobroty nebo duo Made for moms či Bybutterfly.

Rodina a přátelé

Zdroj financní vám může poskytnout i půjčka od rodiny či známých, ale pozor na to. Sama pro sebe si rozmyslete, zda opravdu chcete těmto lidem dlužit. Je to samozřejmě individuální a hodně záleží na tom, jaké vztahy spolu máte, každopádně to důkladně zvažte.

Dotace

Nemusíte se bát, dotační programy jsou tu nejen pro velké, ale i pro menší podnikatele. My pravidelně zpracováváme jejich přehled ve spolupráci s CzechInvestem. Dotační programy pro celou Českou republiku na první pololetí roku 2019 najdete tady a můžou vám s rozjezdem byznysu hodně pomoci.

Crowdfunding

Štěstí můžete zkusit třeba na platformách Hithit nebo Startovač (případně zahraniční Kickstarter) kde se na vaše podnikání složí lidé, které zaujalo. Na oplátku od vás dostanou odměnu, která je předem daná – například váš produkt. Na začátku si stanovujete cílovou částku, a pokud ji nevyberete, jste ze hry a vybrané peníze se vrací lidem, kteří vám je poslali. Na své podnikání vybírala třeba designérska prodejna BACKYARD.

Soutěže a granty

Peníze na podporu svého podnikání můžete získat i prostřednictvím grantů a soutěží, které vyhlašují například banky či telefonní operátoři. Za všechny jmenujeme třeba T-mobile Rozjezdy (příběhy vítězů si přečtěte tady) nebo grant Podnikavá žena roku, který každoročně vyhlašujeme. 

Bankovní úvěr

Pokud se rozhodnete pro financování podnikání bankovním úvěrem, určitě jděte jako první do banky, kde máte svůj účet dlouhodobě. Znají vaši historii a pokud vám někdo půjčí, budou to oni. U půjček na podnikání mají banky různá kritéria, vždy je ovšem důležité mít platební minulost bez škraloupů. Zbytek se liší podle instituce, jistě vám informace rádi poskytnou na nezávazné schůzce. I pokud je banka ochotná vám půjčku poskytnout, dobře si ji promyslete a zvažte, co budete dělat v případě podnikatelského neúspěchu. S půjčkou začala hned po vysoké podnikat například Hana Maryšková, zakladatelka Cakeland Cupcakes.

Investor

Když se váš podnik rozjede, můžete samozřejmě zkusit získat pro svou firmu investora, ale vždy je to něco za něco. Investor za své peníze a zkušenosti, které do firmy ideálně vkládá, obvykle požaduje procenta ve firmě – projekt už tedy nebude jen váš. Také bude chtít znát vaše plány, finanční rozvahu a další věci, zkrátka chce vědět, kam jdou jeho peníze. Důležité je hned na začátku správně nastavit a smluvně formulovat podmínky vzájemného vztahu, aby nedocházelo k nedorozuměním. 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také