Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Co vědět před cestou do Řecka?
vložila 23.4.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Co vědět před cestou do Řecka?

Jiný kraj, jiný mrav. Jak je to s cestováním do Řecka? Na co si dát pozor? Kdy zemi navštívit a jaké zvyklosti je před cestou dobré znát? S těmito radami se vyhnete starostem i rozpačitým okamžikům. 

Doklady a cesta

Stále doma rozebíráte téma, kam na dovolenou k moři? Řecko by vás mohlo přesvědčit. Vzhledem k tomu, že jde o zemi v Evropské unii, nemusíte s sebou mít cestovní pas ani víza. Zcela postačí občanský průkaz vydaný v České republice. A pokud neradi cestujete daleko, vsaďte na nejsevernější z ostrovů. Třeba dovolenou na Korfu započnete už po dvou hodinách letu z Prahy.   

Počasí a kdy vyrazit?

Jasnou modrou oblohu a teploty okolo 30 °C (při tropických dnech i nad 40 °C ve stínu) si v Řecku užijete zejména od července do srpna, tedy v hlavní turistické sezoně. Léto je na ostrovech horké a suché, a proto přeháňky a bouřky téměř nenastávají. Srážky a deštivé počasí si Řecko vynahrazuje především v zimě. Nejlepším obdobím pro dovolenou v Řecku je červen, kdy se turistická sezona teprve rozjíždí a moře už je vhodné na koupání. Zmínit musíme také září. V tuto dobu ostrovy nesužují velká tepla jako v předchozích měsících a vy si tak kromě pláží užijete bez potu na čele i výlety po okolí.   

Pitná voda

Kohoutková voda je zde sice nezávadná, ale zpravidla odsolovaná a obsahující plno látek a minerálů, na které nejsme zvyklí. Chuťově je jiná a může často zkazit i kávu, pokud si ji budete o dovolené sami připravovat. Na čištění zubů užitkovou vodu klidně používejte, k pití doporučujeme především vodu balenou. 

Kempování

Přespávání „na divoko“ a kempování mimo vyhrazené oblasti je v Řecku zakázané. Proto, když pojedete do Řecka autem dávejte si pozor, kde parkujete. Pokud si libujete v dobrodružnějších formách dovolených a spaní ve stanu, vyhledejte vždy oficiální kemp, kde svou hlavu složíte. Tento striktní zákaz je rizikovější zejména v období od června do září. V jiných měsících vám dle zkušeností bude nejspíše přespání na pláži tolerováno. Zcela jisti si tím však nemůžete být nikdy.

Odpadní systém

V řeckých domácnostech, hotelích i restauracích platí, že se toaletní papír neodhazuje do WC, ale do odpadkového koše. Důvodem je zdejší složitý odpadní systém, jehož trubky se poměrně snadno ucpávají. Dostatečný počet plakátů a nálepek na toaletě na skutečnost upozorňuje, tudíž se nemusíte obávat, že byste na vhazování papíru do koše zapomněli. 

Čekání na číšníka

Nestane se vám pouze jednou, že v taverně zatoužíte zaplatit útratu, ale číšník si vás nebude všímat. Obsluha tím nedává najevo svou neprofesionálnost, naopak. Chce, abyste po jídle poseděli, bavili se a nechali slehnout všechny dobroty, které jste ochutnali. Právě rychlé jedení, placení a odchod je projev určitého druhu nezdvořilosti a signálem, že se vám v restauraci příliš nelíbilo. 

Dýško

V řeckých tavernách je stejně jako v Česku zvykem, že číšník dostává za své služby spropitné. Nejčastěji ve výši 510 procent. V případě, že platíte nižší částku, přihoďte na dýšku 10 %, pokud jste se pořádně rozšoupli, stačí 5 %.  

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také