Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
7 věcí, které byste nikdy neměla dělat při nástupu do nového zaměstnání
vložila 16.4.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

7 věcí, které byste nikdy neměla dělat při nástupu do nového zaměstnání

Začátek nového zaměstnání je vzrušující, ale zároveň stresující záležitostí pro každého z nás. Na jednu stranu nám to dává příležitost znovu začít, učit si novým věcem a nebo si osvěžit původní dovednosti. Těšit se můžeme na nové výzvy či navázání nových pracovních přátelství. Na druhou stranu nervozita z nového začátku, nového nadřízeného i spolupracovníků vždy převládá.

Těchto 7 tipů vám pomůže dobře začít a usnadnit si přechod z jedné práce do nové na maximum:

1. Nepředpokládejte

Váš manažer nebo oddělení lidských zdrojů by vás mělo informovat o všech důležitých pracovních povinnostech jako je například začátek nebo konec pracovní doby. Pokud se termín vašeho nástupu blíží, ale přesto nevíte v kolik se máte dostavit, neváhejte zavolat nebo poslat email své kontaktní osobě. Není nic horšího než předpokládat a případně dorazit na první pracovní den pozdě. Zároveň předtím než dorazíte na pracoviště, zjistěte si, kam máte jít. Nebudete tak ztrácet čas bloumáním po budově a cítit stres, že už jste dávno měli sedět na svém místě. 

2. Neignorujte nabídky pomoci od spolupracovníků

Přijměte pomoc od svých nových kolegů. Nebojte se, že díky tomu budete vypadat bezmocně. Mnoho lidí vítá příležitost pomoci nováčkům. Cítí se při tom dobře a může to tvořit základ dobrého vztahu na vašem pracovišti. 

3. Neodmítejte pozvánku na oběd

Dalším způsobem, jak navázat dobré vztahy se svými spolupracovníky, je zapojit se do jakýchkoliv pozvánek. Například ta na oběd je skvělou příležitostí, jak můžete své nové kolegy poznat a snadněji zapadnout. Odolejte tak například pokušení vyrazit se svými „starými“ spolupracovníky a raději se snažte vytvořit si v nové práci nové přátele.

4. Nenechte se polapit do sítě kancelářských drbů

Ať už jde o oběd nebo přípravu kávy na pracovišti, nenechte se zatáhnout do rozhovoru o spolupracovnících, kteří nejsou přítomni. Nemusíte je ignorovat, ale rozhodně je dále nesdílejte. V překladu se můžete držet oblíbeného úsloví: „Uši otevřené, ústa zavřené.“ Můžete se tak dozvědět cenné informace, například čím je způsobena špatná nálada vašeho nadřízeného a kdy je nejlepší čas domluvit si s tím schůzku. Do konverzací však ničím nepřispívejte. Mějte totiž na paměti, že ne vše, co uslyšíte, je založeno na pravdě. 

5. Buďte ochotni se učit

I když jsou vaše předchozí pracovní povinnosti ve stejném segmentu jako ty nové, považujte nové zaměstnání za příležitost věci změnit. Buďte otevřeni učit se nové techniky, jak věci, které jste již v minulosti vykonávali, zvládnout jinak. A možná i lépe. 

6. Nestěžujte si na bývalého šéfa nebo své spolupracovníky

Když si stěžujete na svého bývalého nadřízeného nebo kolegy, kteří podle vás byli extrémně otravní. I kdyby to byla skutečně pravda, jediné čeho tím docílíte je, že se budou vaši nový kolegové či šéf bát, že jednou budete stejné drby šířit i o nich a nepřijmou vás mezi sebe.  

7. Nesdílejte své osobní údaje

Obvykle není příliš moudré sdílet osobní informace se svými spolupracovníky, ale je to obzvláště špatný nápad, když s nimi jdete poprvé na oběd. Potřebujete čas, abyste určili, kdo bude tyto informace udržovat v tajnosti a kdo naopak rád šíří klepy a využijete je ve váš neprospěch.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také