Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Speciální pedagožka Zuzka vyrábí hračky a pohádkové baldachýny, o kterých děti sní
vložila 10.12.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Speciální pedagožka Zuzka vyrábí hračky a pohádkové baldachýny, o kterých děti sní

Když se dětské sny stanou skutečností, a to doslova. Zuzana Náhlíková díky svým vzpomínkám na dětství, lásce ke školce a škole rozjela podnikání, které ji konečně baví. Pod jejími ručně šitými baldachýny děti usínají a sní bez zábran. Ručně šité hračky Vally Toys vyrobené v Česku a z kvalitních materiálů milují děti i jejich rodiče.

Zuzka se svým manželem nebyli žádní podnikatelští nováčci. Rozjeli business ve zcela odlišných oblastech, než je dětský svět a vydělali dost peněz: „Práce v podnikání mi dala hodně peněz a zkušeností, a protože je podnikavý i můj manžel, tak se nám podařilo vydělat  si, v docela krátké době, na dům. Ale i když šlo podnikání dobře, vnitřně mě neuspokojovalo. Stále jsem nemohla přijít na to, co bych měla dělat, aby byla má práce zábavou,“ mluví o svém hledáním srdcového podnikání Zuzka.

„Přece jen člověk stráví v práci spousty let, a tak to nesmí být čas, který přežijeme, ale plnohodnotně prožijeme.“

Při svém přemýšlení se zaměřila na to, co bylo jejím opravdovým snem - práce s dětmi. Na svá léta strávená ve školce vzpomíná s obrovskou láskou. A tak se rozhodla u podnikání vystudovat vysokou školu pedagogickou a ihned po jejím ukončení podnikání zanechala a šla učit. Sice ne do školky, ale do školy, vzdělávající děti se speciálními potřebami. „Práce mě strašně bavila, ale během tří let ve školství jsem otěhotněla. Moc jsem se na miminko těšila a začala jsem plánovat, co kromě péče o mimi budu dělat během mateřské dovolené. Se svou povahou jsem věděla, že potřebuji k miminku ještě dělat něco dalšího,“ vypráví Zuzka o své cestě k výrobě ručně šitých hraček.

„Věděla jsem, že to bude prodej, jenže jsem netušila, na jaký sortiment se zaměřit. Vzpomínala jsem na vše, co jsem si jako malá přála. První nápad byly pravě baldachýny. V dětství jsem se já i všechny mé kamarádky chtěly stále někam ukrývat, mít své útočiště, místo jen pro sebe a ideálně aby bylo jako z pohádky. Baldachýny podle mě přesně takové jsou. Přidali jsme k nim ještě doplňky, jako měsíc a hvězdy, aby byly ještě tajemnější. V tomto duchu je navrženo všechno naše zboží. I takové nudné zboží jako fusak jsem si přála, aby bylo v dětských očích  zajímavé. Co když si nějaké děťátko vzpomene, jak jelo na saních a sedělo v nějakém fusaku s jelenem.“

Měli bychom přemýšlet, s čím si naše děti hrají, protože je to mnohem důležitější, než se na první pohled může zdát. Hračky dětem rozvíjí fantazii, kreativitu, smysly a spousty dalšího.

A konečně bylo jasné, co se bude vyrábět. Stačilo jen vymyslet název, ke kterému Zuzku inspiroval její pejsek, bostonský teriér Vally. A na svět se začalo dostávat designové, funkční a rozvíjející zboží. Ze začátku to byl pro Zuzku pouze přivýdělek a zábava, ale postupem času se z toho stala práce, kterou se dá uživit. „Nic jsem na začátku neriskovala. Koupila jsem kus látky, ušilo se  pár kusů a až se prodaly, tvořili jsme dál. Teď je tolik zakázek, že jsem musela přibrat do týmu další dvě ženy a už zase nestíháme, takže hledám další. Já hračky navrhuji a tři ženy je vyrábí. Dvě z nich jsou na mateřské jako já a jedna učí jako speciální pedagog. Řadu let pracovala jako mistrová švadlen a ušije opravdu všechno, takže každý návrh pro ni není problém vytvořit a pak je naučí šít další.“

 

Nepracujte s lidmi, kterým úplně nedůvěřujete a není vám s nimi dobře. Negace se odráží ve vaší práci. Práci musíte mít rádi a pak ji budou mít rádi i ostatní. Každé zboží vyrobené ručně vyzařuje, že je tvořené s láskou.

Ale přeci jen vize a představy dospělého se od těch dětských často liší. Co je pro nás dospělé výrazné a chaotické, pro ně skvěle fantazijní. A tak i Zuzka neponechala nic náhodě a aby děti hračky opravdu bavily, staly se jejími testery a testerkami. „Když dáme něco nového dohromady, dříve než zboží nabízíme na webu, darujeme, prodáváme je jen tak v inzerátech a zjišťujeme, jak děti naše hračky baví... Rodiče nám píší, jak jsou děti nadšené, že je vidí šťastné a až pak nabízíme naše výrobky pod naší značkou na webu. Bazénky s míčky, to bylo něco jiného - o ty si rodiče psali sami, ať je vyrobíme, tak jsme začali. Například do baldachýnu se děti jako malinké schovávají, později hrají a jako větší relaxují a čtou knížku. Znám maminky, které si do něj rády vlezou samy.

 

Na prvním místě by měla být rodina a pak až práce, naopak je to vždycky špatně. Takže užívat si to nejdůležitější, což je rodina a v práci být jako dítě, které dělá zrovna to, co chce.

Zuzka také u svých hraček klade důraz, aby dítě rozvíjely a nebyly nudné, a tak jakožto speciální pedagog navrhla jako první výrobek medvěda Bruna, se kterým trénujete paměť,  poznáváte barvy, tvary, rozvíjíte motoriku v duchu Montessori filozofie a pěkně se sním pomazlíte a zrelaxujete. Až všechno umíte a jste větší, máte prostě pěkný válecí polštář.

 

A protože je Zuzka aktivní člověk a její práce ji baví, chce se posouvat dál: „Přála bych si dodávat v budoucnu naše produkty do škol a školek a vyrábět tedy více hraček edukativních. Další z plánů je zapojit do spolupráce děti z dětských domovů a Klokánků a prodejem jejich výrobků jim pomoci,“ uzavírá s úsměvem svůj podnikatelský příběh Zuzka Náhlíková.

 

Foto: archiv Zuzka Náhlíková; archiv firmy Vally.cz

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také