Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Znalost maďarštiny a dcera ji přivedly k podnikání, dnes vlastní největší obchod s cukrářskými pomůckami
vložila 12.2.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Znalost maďarštiny a dcera ji přivedly k podnikání, dnes vlastní největší obchod s cukrářskými pomůckami

Když byla Monika na mateřské s dcerkou Melanií, chtěla jí k narozeninám objednat dort. Když však viděla neuspokojivou nabídku, byla zděšená. Nakonec si dort chtěla objednat od paní přes internet, která sama pekla potahované dorty na zakázku. Ani zde nepochodila, protože to bylo moc narychlo. Nakonec dort upekla sama a zjistila, že jí to moc baví. Tím začal podnikatelský příběh Moniky Grgulové, která je dnes spolumajitelkou největšího obchodu s cukrářskými pomůckami.

Potahovou hmotu na dorty začala dovážet z Maďarska

První dort jsem udělala s pomocí mé sestry a natolik mě to uchvátilo, že jsem se tomu chtěla věnovat víc. Začala jsem se zajímat o potahované hmoty na dorty a další pomůcky, ale zjistila jsem, že jsou moc drahé,“ vypráví Monika o svých začátcích. Nakonec našla levnější pomůcky v Maďarsku a narazila na firmu, která vyráběla 3 až 4 tuny hmoty měsíčně. „Zaslali mi 2 kg hmoty a domluvili jsme se, že když budu spokojená, mohu ji dovážet do Čech a na Slovensko,“ pokračuje s tím, že vloni na podzim už tomu bylo 10 let, co je Dortisimo na trhu. Firma má dnes tři pobočky a 35 zaměstnanců.

A čím se Dortisimo zabývá? „Prodáváme potahové hmoty a další cukrářské pomůcky. Já sama má v tuto chvíli na starosti hlavně marketing, komunikaci s výrobci, velkoobchodní dovoz a vývoz. Když jsem začínala, dělala jsem vše od objednávek po balení, chození na poštu, komunikaci na všechny stran a vše, co bylo zrovna třeba,“ upřesňuje Monika.

Z malé firmy se stal obchod s obrovskou nabídkou

Potahová hmota, již nabízí, se jmenuje Smartflex Velvet, kterou vyváží i do dalších zemí, jako je Polsko, Německo, Rakousko, Holandsko a Lucembursko. „Postupně se z Dortisima stal obchod s obrovskou nabídkou cukrářských pomůcek. Vše máme skladem a ihned odesíláme. Máme vlastní kamennou prodejnu a dodáváme zboží také do e-shopů a dalších obchodů,“ říká Monika.

Monika zvolila tento obor proto, že viděla určitou díru na trhu, a navíc mohla využít maďarštinu, kterou ovládá. Výhodou je, že v Česku mnoho lidí maďarsky neumí a zároveň se tu nevyrábí potahovací hmota. Mohla tak spojit příjemné s užitečným. Riskla to, a ano to vyšlo.  

Co bylo na jejím podnikání nejtěžší? Monika v tom má jasno. „Nejhorší bylo dostat produkt na trh. Nikdo ho neznal a obchody o něj neměly zájem. Tak jsem začala u koncových zákazníků, jezdila osobně na srazy cukrářů, dávala jim ochutnat vzorky na zkoušku. Dříve tu nebyl žádný velkoobchod, takže jsem měla nejlepší cenu. Cukrářky si na hmotu zvykly a pak ji chtěly i od svých dodavatelů, kteří se pomalu začali ozývat,“ vypráví Monika.    

V podnikání Moniku nejvíce podporuje její rodina, hlavně prý dcera, která touží jednou firmu převzít. A jako obrovskou výhodu podnikání vnímá Monika fakt, že si může pracovní čas řídit sama. Dětem se tak může věnovat mnohem víc, než kdyby byla zaměstnaná. Drží se motta „Všechno zlé je pro něco dobré“.

Foto: archiv Moniky Grgulové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také