Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Ženám v úspěchu nejčastěji brání strach, říká mentorka podnikatelek Alexandra John
vložila 24.8.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Ženám v úspěchu nejčastěji brání strach, říká mentorka podnikatelek Alexandra John

Podnikání na internetu teď řadě firem zachránilo obrat. Budoucnost v něm vidí i Alexandra John. Sama začala online podnikat ve třiadvaceti letech, dnes učí ostatní ženy jak být sama sobě šéfem. 

 

Jak jste se vy sama k podnikání dostala?

Vždy jsem věděla, že zaměstnání není pro mě a že jediná cesta, kterou chci jít, je dělat sama na sebe. Do podnikání jsem se pustila, když mi bylo 23, a byl to online business. Ze začátku to nebylo snadné, musela jsem si na všechno přijít sama, včetně přesného oboru, který by mi seděl a naplňoval mě. A tím se nakonec stala pomoc ženám – podnikatelkám.

 

Co považujete v podnikání za (svůj) největší úspěch?

Rozhodně to, když vidím ostatní ženy růst. Ty, které přišly s nápadem, ale potřebovaly nasměrovat nebo postrčit. Ujistit, že dělají správně a že i ony mohou být úspěšnými. To je to, co mě vnitřně naplňuje a co považuji za největší úspěch. Neměřím úspěch penězi. 

Roky se věnuji mentoringu žen a rozvoji jejich podnikání. Bohužel ovšem často narážím na to, že byť žena má všechny předpoklady k tomu, být úspěšnou podnikatelkou, chybí jí na rozjezd podnikání finance. A přitom někdy stačí ukázat jí možné cesty, včetně těch, kdy je potřebný počáteční kapitál minimální, nebo dokonce nulový.

 

Je jiné podnikání mužů a žen? A v čem?

Ano, je. Muži jsou sice většinou dravější a sebevědomější a jejich podnikání bývá právě takové. My ženy zase máme od přírody vyvinutou intuici, kterou samozřejmě můžeme i v byznysu skvěle využít. 

 

Co nejčastěji brání ženám v úspěchu v podnikání (ať už si ho definují jakkoliv)?

Strach. Strach ze selhání, z neúspěchu apod. Takže paradoxně si žena v úspěchu často podvědomě brání sama. Za ta léta jsem to viděla mnohokrát. Vnímám to tak, že pokud žena chce být v byznyse úspěšnou, musí být celkově vyladěná. Neřešit jenom byznys jako takový, ale i sebe. Takhle komplexně to řešíme i v mentoringovém projektu Sama sobě šéfem. Od září plánujeme workshopy, kde stěžejním tématem bude rozvoj potenciálu ženy a dále třeba, jak být úspěšná v trojroli matka, manželka i podnikatelka, nebo také třeba proč a jak správně meditovat. V tomhle směru spolupracujeme s Danem Lísou, což je uznávaný kouč na osobní a duchovní rozvoj, hypnoterapeut, znalec prastarého vědění, které bylo lidstvu doposud nedostupné, a mistr lékařského qigongu. Více informací o workshopu a možnost přihlášení najdete zde: www.samasobesefem.cz/workshop.

 

S jakou nejčastější nebo nejzbytečnější nebo nejzásadnější začátečnickou chybou se setkáváte?

Co se velmi opakuje, a přitom to může úspěchu velmi zásadně stát v cestě, je absence jakéhokoli byznys plánu či neobjektivní vyhodnocení příležitosti a rizik rozjížděného podnikání. Kdo si předem řádně nezváží pro a proti a není připraven na všechny možnosti, bývá velmi nemile zaskočen už při první komplikaci. 

 

Máte nějaký recept na to, jak překonat období, kdy se příliš nedaří?

To s tím právě úzce souvisí. Doporučuji se na případné těžší období připravit už dopředu. Například, pokud mám klasické offline podnikání, měla bych zvážit, zda neexistuje nějaká možnost, jak aspoň část převést do online prostředí. E-commerce business zažívá obrovský boom a tento trend bude i nadále růst. Proč ho tedy nevyužit pro svůj business? 

 

Doporučujete nějakou zvláštní přípravu na nadcházející měsíce vzhledem k situaci s pandemií? 

Právě online prostředí je tím, co může podnikateli zachránit obraty. Lidé se v posledních měsících uchylují k nákupům na internetu i v oblastech, v nichž by si to dříve neuměli představit, a v mnohem větší míře. 

 

Naučila vás něco a můžeme obecně něco udělat, aby naše podnikání bylo stabilnější?

Spíš jsem si potvrdila to, že pokud podnikáte v trendech, opravdu se nemáte čeho bát. V projektu Sama sobě šéfem(www.samasobesefem.cz) učíme ženy podnikat s již konkrétním dodavatelem a využíváme tady hned několika trendů současně – online businessu, sociálních sítí, wellnessu, anti-age, možnosti pracovat odkudkoliv apod. V době covidujsme zaznamenali nárůst obratu o 30 %. 

 

Čemu se aktuálně věnujete? 

Momentálně se kromě mateřství plně věnuji projektu Sama sobě šéfem, na kterém spolupracuji se svojí obchodní partnerkou Jitkou Pšejovou. Jak jsem již zmínila, věnujeme se mentoringu žen a na konkrétním dodavateli ukazujeme, jak snadno si ženy můžou vybudovat online podnikání. Takže tak, jak se učí vše krok za krokem, zároveň už i vydělávají peníze. 

 

Taky se moc těším na spolupráci s Danem Lísou, a to jak na chystané workshopy, tak i na institut osobního & duchovního rozvoje, kde budou předávány znalosti a techniky, které byly po staletí drženy v tajnosti. Pokud vás tedy zajímá, jak žít život naplněný opravdu ve všech směrech, pak je to přesně pro vás. Musím ale upozornit, že půjde o informace, které mají moc měnit životy. Proto je institut vhodný jenom pro ty, kteří se nebojí změn a jsou odhodlaní na sobě pracovat. Pro více informací můžete už teď psát na info@alexandrajohn.cz

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také