Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Pracovala jako provozní, dnes ji živí keramická tvorba, kterou miluje
vložila 30.3.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Pracovala jako provozní, dnes ji živí keramická tvorba, kterou miluje

Barbora Diduchová pracovala jako provozní v čajovně, už delší dobu tam ale byla nespokojená. V momentě, kdy ji její šéf propustil, se vrhla do podnikání. Začala vyrábět keramiku pod názvem Ema Mamisu. S manželem se domluvili, že tomu dají rok. A že když to po té době nebude k uživení, tak se Bára opět nechá zaměstnat. Nakonec ani tak dlouho čekat nemuseli. Již po šesti měsících se podnikání rozjelo. A teď jsou to 4 roky, co se Bára svým velkým snem živí.

Od dramatu ke spolupráci

„Začátky byly trochu dramatické. Kruh jsem měla doma. Takže tam jsem všechny věci vytočila, oretušovala, pak jsem je naskládala do krabice a vezla jsem je vypálit z Letné na Vyšehrad,“ popisuje svoje začátky Bára. V té době se jí hodně kousků cestou rozbíjelo, ale postupně se je naučila zabalit tak, aby se to stávalo co nejméně. Po čase na kurzu potkala designérku, se kterou se rozhodly spojit a pronajmout si společně prostor, kde by Bára mohla tvořit od začátku do konce. Po dvou letech se rozdělily, Bára v prostoru na pražské Letné zůstala a je zde dodnes.

Bára při práci ve svém ateliéru, který funguje i jako obchod

 

Produkt a úspěch

Nejtěžší pro ni bylo vymyslet produkt, který zákazníci ocení a bude se jim líbit. „Na začátku to byly aromalampy, kdy jsem se inspirovala japonskými pražítky na čaj. V té době jsem netušila, jaká je tu poptávka zrovna po aromalampách. Chtěla jsem udělat hezčí věc, než se tu běžně prodává,“ upřesňuje Bára. Netrvalo dlouho a díky svým výrobkům se dostala na hrnčířské trhy do Berouna a začala prodávat na Náplavce. To jí přineslo reklamu a nové kontakty, díky čemuž se podnik rozběhl dobrým směrem.

Základní rady

Bára se nikdy nechtěla stát otrokem své práce. Chtěla najít způsob, aby si byla schopná vydělat tolik, aby mohla zaplatit všechny náklady a ještě jí zbylo na případné investice a rozjezd nových nápadů. „Kupodivu mi v tom pomohly úplně základní věci. Například vytvoření ceníku a stanovení přesných cen produktů. To zafungovalo neuvěřitelně. Na začátku jsem výrobky vyndala z pece a říkala jsem si, že jsem tomu věnovala takovou a takovou energii, tak to dám za tolik. Ale ve chvíli, kdy jsem si vytvořila stálé ceny, tak se spousta věcí zjednodušila a zároveň to přineslo daleko víc peněz,“ popisuje Bára jeden ze svých nejlepších kroků.

Produkty Ema Mamisu

 

Originalita a radost

Bára tvoří krásné originální kousky. Obklopuje se i ona sama originalitou a ruční prací? „Jsme celkově odtržení od manuální práce. Sama mám daleko lepší pocit, když mají věci nejenom finanční hodnotu. Když mají především hodnotu autentičnosti. Ve chvíli, kdy mám nějaký větší příjem a můžu si něco dovolit, tak si raději koupím například jedny náušnice od šperkařky,“ odpovídá Bára. Takže pokud se rozhodujete mezi hrnkem z obchodního domu s potiskem nebo originálním keramickým kouskem, snad vám pomůže Bářina krásná věta na závěr o tom, s jakou energií její produkty vznikají: „Za každou tečkou je kousek momentální nálady, za každým hrnkem radost z obyčejného bytí.“

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také