Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Z technického oboru se Kamila vrhla na šití, dnes má obchod a navrhuje vlastní výrobky
vložila 18.3.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Z technického oboru se Kamila vrhla na šití, dnes má obchod a navrhuje vlastní výrobky

Kamila pracovala dlouhé roky v technickém oboru. Ráda na to dnes vzpomíná, přesto si po čase řekla, že je vlastně fajn být žena. Rozhodla se jít vlastní cestou a od roku 2012 podniká jako malovýrobce rukodělných produktů. Nejprve se věnovala výrobě obrázků z keramické mozaiky a kolážím z přírodních materiálů. Postupně začala šít a navrhovat modely tašek, batůžků, zástěr a mnoha dalších výrobků a tomu se věnuje dodnes. Svůj obchůdek nazvala jednoduše Vobchůdek Koza z Mimoně.

Rozhodla se, že se naučí šít

Mou podnikatelskou náplní je šití originálních výrobků s praktickým využitím. Dělám prakticky vše od návrhu a výběru látek až po konečný produkt a prodej. Kromě toho jednou ročně pořádáme s kamarádkou akci, kterou jsme nazvaly 'Módní přehlídka, aneb Když se hodí Koza do Gala'. Je to ve prospěch programu kastrací a krmení toulavých koček,“ vysvětluje Kamila Dvořáková.

Původně se Kamila věnovala výrobě mozaikových obrázků, později přidala krabičky s přírodními dekoracemi. „Začala jsem jezdit na jarmarky a napadlo mě vytvořit projekt s názvem Vobchůdek. Měl být zaměřený nejen na mé práce, ale i na produkty dalších malých řemeslníků a tím je podpořit,“ dodává. Prodávala šperky, peněženky, hedvábné šály a mnoho dalších. „Chyběly mi ale šité výrobky, a tak jsem požádala jednu známou, aby mi ušila několik kapsářů. Dodala jsem látky, krajky, připravila kombinace, jak by se mi líbily. Bohužel výsledek nebyl podle mých představ, proto jsem se rozhodla, že se naučím šít,“ pokračuje Kamila.

Nominace na Ženu regionu

Asi za 3 měsíce dostala od jedné zákaznice z jarmarku první zakázku na bytový textil do celého domu. Kamila využívá kvalitní materiály, které se v Čechách používaly dříve, především bavlněný kanafas a len. „Lněné výrobky jsou téměř nesmrtelné a je mi moc líto, že se v Čechách už nepěstuje,“ vysvětluje s tím, že kvalitní len nakupuje v Pobaltí.

V čem se snaží být jiná oproti konkurenci? „Posuzuji kvalitu materiálů, provedení, šití a celkový design. To samé dělám i se svými výrobky. Ty musejí být prostě lepší než většina těch, které potkávám. Nebojím se dát si pak svou cenu, která ale musí odpovídat výsledku,“ dodává Kamila.

Přestože ji práce baví a naplňuje, měla už období, kdy chtěla všeho nechat a jen odpočívat. „Bylo to asi po pěti letech podnikání. Najednou se ve mně něco zlomilo a už se mi nechtělo pokračovat. Zašla jsem na pracovní úřad a podnikání pozastavila. Díky mým pracovním zkušenostem mi našli práci poměrně rychle, ale já se nakonec rozhodla, že budu ve své živnosti pokračovat, a rozhodně toho nelituji,“ uzavírá Kamila, která byla loni dokonce nominovaná do soutěže Žena regionu, což považuje za obrovský úspěch, a ráda by této příležitosti využila pro další pomoc toulavým kočkám.

Foto: archiv Kamily Dvořákové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také