Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Vyrábím hračky, ke kterým si děti vytvoří vztah, říká Maya, která první panenku ušila pro svou dcerku
vložila 5.3.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Vyrábím hračky, ke kterým si děti vytvoří vztah, říká Maya, která první panenku ušila pro svou dcerku

Po narození dcery se Maya Veselá vrhla do podnikání. Začala se věnovat činnosti, která ji nesmírně baví a naplňuje. Přestože pochází z Ruska, sama o sobě říká, že v 17 letech se stala nefalšovanou Pražačkou. Tvoření ji vždy lákalo, ale teprve na mateřské ušila první panenku pro dceru a následovaly další pro děti kamarádek. Z koníčku se stala živnost. Dnes Maya vyrábí originální autorské hračky na zakázku.

Panenka, která se pro dítě stane parťákem

Vytvářím takové hračky, se kterými bych chtěla, aby si hrály moje dcery,“ říká dvojnásobná maminka Maya. Jejím cílem je, aby hračka nebyla jen sériový kus, ale aby si ji děti doslova zamilovaly a uchovaly si na ni vzpomínky až do dospělosti. Maya si dělá vše sama od návrhu přes tvorbu střihu až po šití.

Chci dětem dát opravdového parťáka, panenku, které svěří svá tajemství, když jim zrovna nikdo jiný nerozumí. Nebo mazlíčka či usínáčka, kterého mohou kdykoliv obejmout a pomazlit se s ním,“ popisuje svou činnost Maya, která nabízí nejrůznější látkové hračky.

 „V mém sortimentu jsou látkové panenky různých velikosti. Některé z nich jsou panenky waldorfského typu z přírodních materiálů. Většinu z nich mohou slečny převlékat nebo česat. Vyrábím také celé látkové rodiny. Tedy maminku, tatínka a dítě. Ale takové, jaké doopravdy jsou. Maminku s bříškem, ve vytahaném, ale stylovém tričku a tatínka s pořádnými vousy a velkým srdcem. Pro miminka šiji muchláčky, tedy zajíčky z jemné látky, které mohou tahat za uši nebo je dlouze objímat. Takové hračky se snažím i personalizovat, takže nesou v srdci jméno svého malého majitele a stávají se tak často dárkem k narození dítěte,“ říká.

Podnikání dalo Maye možnost organizovat si svůj čas

Přiznává, že podnikání jí dalo svobodu, které si nesmírně váží. „Na druhou stranu ta s sebou nese i nejistotu a tvrdou práci. Je skvělé, že si mohou organizovat svůj čas. Vždy jsem špatně nesla být v práci přesně vymezenou dobu a nemoci si to rozvrhnout podle sebe. Můj čas je teď celý na mně, mohu se věnovat přes den dětem, a když je uspím, sednu za šicí stroj,“ upřesňuje.

Na práci ji baví nejen kreativita, ale také zpětná vazba od maminek a jejich dětí. „Když mi přijde zpět fotografie miminka s mou hračkou, hned ji tisknu a nadšeně s ní běžím do dílny, připíchnout ji na nástěnku. Stává se mi také, že mi volají maminky, že děti ztratily muchláčky a nemohou bez nich teď spát. Že to byla jejich nejmilejší hračka. To potom vím, že to dělám dobře a že každý píchanec jehlou do prstu za takové dětské úsměvy stojí,“ říká s úsměvem Maya.

I přesto, že je svou paní, práce ji zabírá hodně času. „Vyplňuji prací každou volnou chvilku, například i čas, kdy čekám na holky na kroužku. Večer u televize ručně sešívám nebo vycpávám hlavičky a nožičky. Když mám po ruce papír, kreslím si nové nápady. A když zrovna nešiji a dostanu se k počítači, přijde na řadu shánění látek, správa sociálních sítí, komunikace se zákazníky a spousta dalšího,“ uzavírá Maya s tím, že největší inspirací i hnacím motorem jsou její dvě dcerky.

Foto: Maya Veselá

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také