Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
V ruční výrobě svatebních oznámení a náramků se našla. Veronice podnikání usnadnilo i péči o nemocnou dceru
vložila 8.1.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

V ruční výrobě svatebních oznámení a náramků se našla. Veronice podnikání usnadnilo i péči o nemocnou dceru

Už od střední školy Veronika Bílá toužila být novinářkou. Na brigády chodila do Mladé fronty. Po škole pracovala v různých oborech, až v 25 letech se rozhodla splnit si svůj dávný sen. Začala studovat na škole Mediální studia a žurnalistika a objevovat mediální svět. Cesta k podnikání však byla ještě dlouhá a Veronika si vyzkoušela mimo jiné práci redaktorky i ředitelky v PR agentuře. Potom Veronika otěhotněla a rozhodla se, že se do zaměstnání už nevrátí.

Z médií do kreativní ruční tvorby

Ještě před porodem jsem přemýšlela, co budu na rodičovské dělat. Původně jsem myslela, že zůstanu v mediálním oboru. Tato práce je ale hodně psychicky náročná a osud tomu chtěl jinak,“ vypráví svůj příběh Veronika. Ještě v práci dostala od šéfa společně s dalšími zaměstnanci jako vánoční dárek tašku, ve které byly papíry, razítka, různé nálepky a mnoho dalších věcí. A tento dárek Veronice doslova změnil život. „Zanedlouho jsme zjistili, k čemu to vše slouží a já začala vyrábět papírová přáníčka,“ pokračuje.

A protože ji to velmi bavilo, zrodila se i podnikatelská náplň a značka Bestwishes. Veronika se zabývá ruční výrobou svatebních tiskovin, hlavně svatebních oznámení, ale také přání ke všem možným příležitostem nebo PF pro firmy. „Asi před dvěma lety jsem se zamilovala také do kytek, nejprve umělých, později i živých a absolvovala floristický rekvalifikační kurz. Poslední dobou vyrábím také náramky z minerálních kamenů,“ vysvětluje Veronika, která začala podnikat, když její dcerce byly 2 měsíce.

Děti nejsou v podnikání překážkou

Podnikání je vděčná mimo jiné i proto, že její dcerce byla v půl roce diagnostikována dětská mozková obrna. „S dceřinou diagnózou souvisí také epilepsie. Musím ji hlídat, aby nebyla moc nemocná, dbáme na odpočinkový režim. Ve školce moc času nepobude a já bych ani nemohla být klasicky zaměstnaná,“ popisuje svůj příběh Veronika.

Na práci ji baví svoboda, kterou získala. „Upřímně už si nedovedu představit žít klasický víkendový život. Být od pondělí do pátku celé dny v práci. V Praze ztratíte dojížděním klidně i několik hodin denně,“ vysvětluje. A jak zvládla skloubit podnikání s mateřstvím? „Všechno jde, když se chce. Místo procházek s kočárkem jsem jezdila s balíčky na poštu,“ dodává.

Největší odměnou jsou spokojení zákazníci

Udržet se ve svém oboru není nikdy jednoduché a důležité je dělat svou práci s láskou. „Oproti komerčním firmám, které se výrobou přáníček zabývají, mám na svých produktech velký podíl ruční práce. Přitom ceny jsou podle mě pořád srovnatelné,“ popisuje to, co dělá její přáníčka odlišnými. Největší odměnou je pro ni pochvala od zákazníků. „Když mi například zavolá nevěsta, že se jí oznámení moc líbí a že jsou nadšení, raduji se s nimi,“ říká s úsměvem.

Své práci věnuje hodně času. „Největší zápřah mám prvních 6 měsíců v roce, kdy je hlavní svatební sezóna. To opravdu pracuji od rána do večera či do noci a neznám víkendy. Mně to ale nevadí, dělám to ráda a baví mě to. S koncem léta přichází útlum a oživení nastává před Vánoci, kdy přichází sezóna PF, vánočních přáníček a po Novém roce se rozjíždí svatební sezóna, takže se opravdu nenudím,“ dodává Veronika.

Foto: archiv Veroniky Bílé

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také