Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
V podnikání zažila Hana Hořáková vzestupy i pády. Dnes ve svých třiapadesáti letech učí děti animaci, vede kurzy a buduje vlastní firmu
vložila 23.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

V podnikání zažila Hana Hořáková vzestupy i pády. Dnes ve svých třiapadesáti letech učí děti animaci, vede kurzy a buduje vlastní firmu

Málokterá žena je natolik akční jako Hana Hořáková, jejíž profesní portfolio je nesmírně pestré. Zažila vzestupy i pády. Dobře ví, co je to být úspěšná a pak spadnout téměř na dno a zase vstát a odrazit se. Dvojnásobná maminka a dnes už i pyšná babička je nesmírně aktivní i po padesátce – učí animaci podle vlastního konceptu a metodiky.

Co přesně si pod tím můžeme představit a jaké další dovednosti jí nejsou cizí?

Hani, máte za sebou velice pestrou kariérní dráhu. Můžete ji popsat?

Při mateřské jsem si udělala rekvalifikaci na Paspartování, umělecké zasklívání obrazů. Následně v roce 1998 založila živnost. Vyhovovalo mi to, protože jsem pracovala doma a mohla jsem být maximální čas s dětmi.

Na tuto živnost se nabalovaly postupem času jiné aktivity. Začala jsem se současně věnovat lidovým řemeslům, paličkovaná krajka, frivolitková krajka, šitá krajka, tkaní, drátování, předení na kolovratu a zpracování vlny, pletení košíků, zapiastky (pletení na formě, pozn. red.), a mnohé jiné. Tyto umy jsem pravidelně mnoho let jezdila předvádět do Kouřimi do skanzenu a na výstaviště do Lysé n. Labem. A současně je učila na kurzech.

Díky těmto dovednostem jsem dostala nabídku na pozici redaktorky do redakce „Praktické ženy“ dnes už neexistujícího časopisu. Práce to byla nesmírně krásná, znala jsem technologické postupy, a tak jsem dle nakoupených fotografií bez problémů udělala návod. Věděla jsem jaké byly použity materiály atd. Také z této pozice jsem dala práci mnohým mým kamarádkám výtvarnicím, které pro nás externě pracovaly. Po nějaké době jsem si připadala jak ve zlaté kleci. Jsem člověk, který má rád přírodu a sedět na kancelářské židli celé dny, mě nečinilo šťastnou.

Takže jste odešla z redakce. Kam se ubíraly vaše kroky?

Odchod z redakce z tak prestižního místa mi málem zlomil vaz. Mé okolí, přátelé ani pracovní kolegové to „nevzali“. Nemohla jsem najít práci, nevěděla, kterou cestou se vydat. Šla jsem do mínusu s živností a s manželem jsme se domluvili, že po cca 10 letech zavřu živnost. Těsně před tímto počinem přišla nabídka na stálou spolupráci pro televizní pořad Receptář prima nápadů od pana Přemka Podlahy. Tak jsem dala své živnosti druhou šanci, napěchovala jsem e-shop novinkami na trhu, investovala peníze a vyplatilo se.

Mnoho let jsem pracovala pro pořad, doporučovala lidi a sama byla před kamerou. Fungoval mi e-shop, a tak jsem se rozhodla otevřít kamennou prodejnu v místě bydliště ve Vinoři. Vybudovala jsem ji bez dluhů, co jsem vydělala šlo do zboží, a tak na začátku to bylo velmi skromné. Po dvou letech jsem zjistila, že to sama nezvládnu a potřebuji pomoci. Přijala jsem prodavačku Elišku, po nějaké době Hanku na údržbu e-shopu. Dostala jsem nabídku pracovat pro TV pořad Vychytávky Ládi Hrušky. Pracovala jsem jako scénáristka příspěvků a posléze jeden z dramaturgů pořadu. Fungovalo to do doby, kdy jsem se dozvěděla 2 měsíce před smazáním mého prosperujícího e-shopu, že bude smazán a já s tím nic nemohla udělat – bylo by to na dlouhý samostatný a nehezký příběh.

Tady se začal psát můj druhý pád, ale to jsem ještě netušila. Propustila jsem jednu a pak druhou prodavačku. Zůstala jsem v prodejně sama, a navíc bez příjmů. Když jsem věděla, že to ustojím a kamennou prodejnu to nepoloží, tak jsem začala hledat prodavačku.

Bylo to v době, kdy nebyli na trhu lidi. Po několika pokusech, jsem to vzdala a řekla si, že „pojedu“ dokud to vydržím. Vydržela jsem to cca 1 rok a 3 měsíce. Pak jsem skončila v nemocnici na operaci pravé ruky, z fyzického přetížení. Rozhodla jsem se prodat prodejnu, protože prosperovala, jen moje tělo její růst nevydrželo. Prodala jsem jí včetně cca 90 % zásob. Po operaci jsem spala a chodila po procházkách, odpočívala, stejně nic jiného nešlo, jen přemýšlet, jaká bude moje cesta. Mnoho se toho nepovedlo a mnoho jsem se naučila, myslela jsem, že se můj druhý pád stane opravdu už osudovým. Nejhůře jsem nesla řeči ostatních „ty to dáš, vždy si to dala“. Já věděla, že mi je 50 let, jsem unavená k tomu věku atd. ženy 50+ vědí. A na okamžik jsem nechtěla být ta žena co všechno zvládne.

Fotila a točila jsem seniorský fotbal. Učila Veselou Vědu na školách. Přišla nabídka z Pralesa. Jestli chci dělat lektora environmentální výchovy ve společnosti v Ekocentru pro Lesy hlavního města Praha.

Máte toho za sebou opravdu hodně. Povězte, Hanko, čemu se tedy aktuálně věnujete?

Dopoledne jsem učila environmentální výchovu v Pralese, odpoledne jsem učila Veselou vědu ve školách. Ve volných dnech a hodinách jsem začala stavět novou firmu, jak jsem si pracovně nazvala „Filmovou laboratoř“. S konceptem jsem šla soutěžit do Rozjezdů a umístila se na 3 místě za region Praha. A pak už to šlo ráz na ráz, věděla jsem, že tato cesta je můj cíl nový život do žil. Rok jsem pracovala na metodice a testovala na dětech, ale i dospělých. Další rok (2019/2020) začala učit na svých prvních 4 školách celkem 47 dětí. A přišel covid-19. Přesto jsme udělali s dětmi 7 animovaných filmů a z toho se 3 nyní dostali do soutěže „Filmový kufr“.

Jak moc ovlivnil koronavirus vaše podnikání?

Všechno se změnilo. Přiznám se, že to jsou nervy, když máte novou firmu jako já. Potřebujete budovat a jste bržděný a nemůžete to změnit. Byla jsem nějakou dobu bez příjmů, ale otevřeli se mi jiné možnosti a spolupráce. Začala jsem dělat animace s Igráčkem, pro jeho výrobce, firmu EFKO-karton, s.r.o. V animaci je výhoda, že můžete dělat do šuplíku.

Co plánujete do budoucna po profesní stránce?

Od začátku, co jsem začala s animací, tak tvrdím, že je to tak báječná technika pro vzdělávání, že ji chci dostat do všech škol, aby byla běžných kroužkem jako je keramika na školách. Mám v hlavě několik projektů týkají se animace. Jeden je nyní čerstvé mimino, jsou to video kurzy animace. Budou tři projekty: Animace mobilem, Animace tabletem, Animace zrcadlovkou.

Je pro vás důležité sebevzvělávání a jak se vzděláváte?

Vzdělávání je jedna z nejdůležitějších věcí, a činím to celý život. Pro nastávající rok jsem zapsaná do škol na Filmovou dramaturgii a na Mediální vzdělávání. A jak to dělám? Chodím se učit k odborníkům a musím říci, že mě to stojí hodně peněz.

Hanko, jste hodně akční žena, při jaké činnosti dokážete vypnout a odpočinout si?

Vyzkoušené a zaručené vypnutí je odjet do přírody a šplhat s manželem po kopcích a dát si do těla. Projet se našim veteránem, dát si dobré jídlo a potkat se s přáteli, to mi zaručeně dobije baterky.

Foto: Hana Hořáková 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také