Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Tvůrčí činnosti obětovala Markéta veškerý čas i obývák. Ilustrované papírenské zboží vyrábí s láskou
vložila 5.3.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Tvůrčí činnosti obětovala Markéta veškerý čas i obývák. Ilustrované papírenské zboží vyrábí s láskou

Vystudovala střední umělecko-průmyslovou školu sklářskou, která jí dala klasickou výtvarnou průpravu. Markéta Jinochová chtěla ve studiu umění pokračovat, ale nevyšlo to. Před šesti lety se náhodou vrátila zpět k malování. Rozhodla se podnikat v tom, co umí, a co ji baví a založila malé autorské papírnictví, ovšem ne jen tak ledajaké.

Snažím se o výrobu především v České republice a můžete u mě sehnat klasické papírenské vybavení – sešity, kalendáře, balicí papíry, potištěné obálky, bloky, složky na dokumenty. To vše je doplněné mým autorským designem, který jsem sama namalovala a vytvořila z něho vzor v počítači,“ vysvětluje Markéta, která pojmenovala ilustrované papírnictví By Myyna. Dodává, že portfolio svých produktů neustále rozšiřuje a přizpůsobuje potřebám zákazníků.

Výtvarný obor mi byl blízký už od malička, obchod mě zajímá a grafika drží ve střehu. Spojením toho všeho dohromady jsem si vytvořila ideální esenci, která je pro můj život klíčová,“ říká s nadšením. Její práce je velmi rozmanitá a zahrnuje vlastně od všeho něco. „Má pracovní náplň obsahuje výtvarné práce, návrhy vzorů, grafické zpracování, produktové fotografie, marketing, obchod a vše, co s tím souvisí,“ pokračuje Markéta.

Sama však přiznává, že podnikání není vždy tak růžové, jak může vypadat. „Obětovala jsem tomu prakticky všechen volný čas. Část domova jsme museli přizpůsobit mé práci, dokonce jsme zrušili i obývák, abych měla dostatek místa na práci. Během roku jde vše stranou, volno mívám pouze v zimě.“ Zároveň však dodává, že čas na své blízké si dokáže najít vždy, i když ho není tolik, jak by si přála.

Hlavní výhodu svého podnikání v oboru, který má poměrně silnou konkurenci, vidí v jedinečnosti vlastních ilustrací. „Produkty založené na mém výtvarném vyjádření nemůže nikdo okopírovat do puntíku, a pokud by tak udělal, bude to vždycky jenom kopie,“ dodává Markéta. Podle ní je důležité především sledovat trendy v oboru a zlepšovat se v technice i grafice.

I přes časovou tíseň se Markéta snaží věnovat svým koníčkům „Chodím pravidelně cvičit, ráda se vídám s přáteli, rodinou a v zimě, když je práce méně, tak cestuji,“ popisuje své záliby. Jako podnikatelka víkendy neřeší, ale pokouší se udělat si alespoň jeden volný den v týdnu, a je jedno, jestli je sobota, neděla nebo kterýkoliv jiný den. „Záleží na tom, co zrovna dělám, jestli mám nějaký deadline, nebo to zkrátka počká do dalšího dne,“ dodává.

Do budoucna by chtěla své papírnictví rozšiřovat a nabízet nadále produkty s přidanou hodnotou, která spočívá v lokální produkci a unikátnosti. Velkou oporu má svém muži, který je podle jejích slov neskutečně štědrý a tolerantní. A když potřebuje vypnout a zregenerovat, zaručeně pomůže malování a sport.

 Autor fotografií: Iva Marešová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také