Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Toužili jsme něco vybudovat, říká o začátcích podnikání majitelka úspěšné droní společnosti Nikola
vložila 7.5.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Toužili jsme něco vybudovat, říká o začátcích podnikání majitelka úspěšné droní společnosti Nikola

Nikola Dedíková založila se svým partnerem Alexem společnost DronPro. Společně se svým týmem již několik let odkrývají Čechům svět dronů - kromě prodeje či půjčování vás s drony naučí létat, zajistí vám jejich servis nebo pro vás pořídí z "droní perspektivy" ty nejzajímavější fotky či videa. Jejich klienty jsou jednotlivci, firmy i státní správa. Jak se vlastně Nikola k podnikání s drony dostala a na co je ve své kariéře zatím nejvíce hrdá?

Začala jste podnikat už na vysoké škole. Proč zrovna drony?

S přítelem jsme se seznámili na vejšce a bylo nám jedno, jestli budeme podnikat v oblastí párků v rohlíku, ponožek a nebo s jaderným materiálem. Chtěli jsme začít budovat, ať už to bude cokoliv. Drony nás cvrnkly do nosu a my po vzoru zahraničních trendů vycítili příležitost, která tady v ČR ještě nebyla profláklá...

Jaké byly začátky podnikání?

Převažoval elán nad propracovaným byznys plánem. V roce 2015 jsme vytvořili jednoduchý web s bezpilotní technikou k pronájmu, abychom ověřili životaschopnost myšlenky. S prvním klientem jsme obešli investory, kteří v dronech neviděli takový potenciál jako my nebo nabízeli nevýhodné podmínky. Bez vlastního kapitálu a se štěstím nás nakonec podpořila rodina. Tempo růstu brzdily pouze banky a jejich normy.

Kdo je dnes typickým uživatelem dronů, tedy váš zákazník?

Obecně převažují muži v produktivním věku, technofilové. Dále progresivní firmy, univerzity a státní a bezpečnostní složky. Archetypů ale přibývá díky stoupající popularizaci a osvětě o možnostech využití.

Co považujete za největší výhodu v oboru podnikání s drony?

Svobodu možností. Trh s drony je mladý, dynamický, ale zároveň velmi pestrý na dílčí činnosti (od fotky/filmu přes boj proti kůrovci až po vývoj softwaru pro light-show s drony). Trh stále exponenciálně roste a s každým rokem tu máme nové převratné technologie, které otevírají dveře dalším oborům a možnostem využití, které si ještě dnes neumíme představit, že budou drony řešit. Konkrétně v Čechách máme výhodu příležitosti ve vypozorování zahraničních trendů, které sem pronikají s 3-5letým zpožděním. Věc druhá je vyhodnotit, co se skutečně ujme, a dále timing.

Co je naopak Achillova pata oboru?

Legislativa, která limituje provoz, což na druhou stranu považujeme za správné. Abychom docílili bezpečného provozu v podobě dron-taxi nad městy, musí být splněny 2 zásady:

1) výrobci začnou konstruovat certifikované drony podle nové bezpilotní legislativy,
2) autority zajistí systém pro plnou integraci dronů do společného nebe (tzv. U-Space), včetně ostatních pilotovaných prostředků, a vznikne jasná infrastruktura.

Na jaké projekty své firmy jste nejvíce hrdá?

Na ty budoucí ve spolupráci s univerzitami, jako je ČVUT, a s autoritami typu Řízení letového provozu, Úřad pro civilní letectví a Ministerstvo dopravy. Projekty jsou zatím neveřejné. Cílem je vyzdvihnout kvality ČR a zaujmout přední pozice leadrovských zemí spojených s problematikou bezpilotních technologií.

Podnikáte s partnerem, dokážete oddělit práci od soukromí?

Máme společné cíle nejen v byznysu, ale i v životě. Momentálně jsme v budovatelské fázi projektu, kdy se tyto světy často prolínají. Na procházce, výletě, dovolené a nejčastěji v autě nás baví vést hodinové konverzace o tom, jak by se daly věci zlepšovat nejen pro prostředí dronů. Stejně tak vymýšlíme nové náměty projektů, které si archivujeme do šuplíku - jen tak pro radost. Jsme spřízněné inovátorské duše, umíme ale i vypnout a užívat si obyčejného života.

Kde se s vaší firmou vidíte za pět let?

O pět let zkušenější a možná na expanzivní tour de EU.

Foto: archiv Nikoly Dedíkové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také