Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Talent je jen polovina úspěchu, důležité je tvořit, říká kreslířka Věra Dupynová
vložila 19.3.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Talent je jen polovina úspěchu, důležité je tvořit, říká kreslířka Věra Dupynová

Odmalička milovala kreslení. Již ve chvíli, kdy Věra Dupynová udržela pero v ruce, malovala, co ji napadlo. Po mnoha úskalích a životních peripetiích si konečně splnila sen a stala se umělkyní. Sama však přiznává, že to nebyla vždy procházka růžovým sadem. Všechny životní zkušenosti, kterými prošla, ji formovaly až do jejího dnešního já.

Rakovina jí pomohla dělat to, co ji baví

Díky rozhodnutí jít si za svým snem jsem vystudovala Vyšší odbornou školu textilní. Brzy jsem však zjistila že talent je jen půlka úspěchu, důležité je prostě tvořit. Díky předčasnému ukončení studia jsem dobrou mámou, díky práci knihovnice jsem našla odvahu začít s něčím novým, díky OSVČ jsem přijala odpovědnost za svá rozhodnutí a díky rakovině jsem dnes skvělá kreslířka,“ říká o sobě Věra, která je dnes kvůli nemoci v invalidním důchodu.

Jako invalidní důchodkyně jsem získala zaměstnání v chráněné dílně, kde mi bylo umožněno rozvíjet talent a dále růst. Mohu pracovat externě z domova, což mi přináší velkou míru svobody, za kterou jsem vděčná. To je i jedním z důvodu, proč vystavuji, pořádám workshopy a maluji i na zakázku,“ dodává.

Obrazy maluje lyrickou perokresbou

Věra tvoří obrazy lyrickou perokresbou. Kreslením vytváří příběhy světa pro radost ostatním. „Výsledkem mé práce jsou reklamní předměty s mojí kresbou. Jedná se o hrnky, svíčky, magnety, omalovánky, tašky, batohy, cyklolékárny, puzzle, pexeso, butony, vystřihovánky, rozvrhy hodin a mnoho dalších,“ vysvětluje.

Jak to funguje v praxi? „Zákazník, pokud je to jednotlivec, mě osloví a domluvíme se, zda má zájem o kresbu na plátno nebo papír, barevně nebo jen černobíle, a stanovíme cenu. A pak dávám průchod své tvořivosti. Obraz kreslím černými centropeny v různých šířkách, a pokud jsou barevné, maluji markery five touch, což jou umělecké lihové fixy. Většinou udělám nějakou skicu, kterou pošlu ke schválení.I když se dost často stává, že to lidé nechávají na mě a převezmou až hotový obraz. I tak posílám fotku konečného díla danému člověku,“ popisuje svou práci Věra.

Nejsem obchodnice, ale umělkyně srdcem i duší

Velkou radost jí dělá zpětná vazba od zákazníků, a jak sama říká, těší ji, že může šířit radost z tvoření k dalším lidem. Věrka však musela své podnikání kvůli nemoci, která ji postihla, přerušit. Je šťastná, že se může nadále věnovat své tvorbě. „V podstatě i ta nemoc byla darem, díky němuž jsem tam, kde jsem, a dělám to, co dělám. Ne nadarmo se říká, že všechno zlé je k něčemu dobré,“ říká.

Věrka dříve podnikala v obchodě se zdravou výživou a kultuře, ale když onemocněla, uvědomila si, že potřebuje dělat to, co ji baví. Drží se motta „Dělej všechno tak, jak teď nejlépe dovedeš.“

Foto: archiv Věry Dupynové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také