O ženách, které dělají to, co milují
Svou firmu považuji za smysluplný projekt, říká zakladatelka vzdělávací agentury Petra
vložila 2.7.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Svou firmu považuji za smysluplný projekt, říká zakladatelka vzdělávací agentury Petra

Petra Koťátková založila firmu EvenTree na mateřské se čtvrtým dítětem a splnila si tak celoživotní sen o vlastním podnikání. Proč se pustila zrovna do podnikání v oblasti vzdělávacích kurzů? A dá se takovým podnikáním uživit? Právě o tom jsme si spolu povídaly. 

Co bylo hlavním impulzem pro začátek podnikání a proč zrovna vzdělávací akce? 

Ve vzdělávání jsem se pohybovala více než 15 let jako konzultantka, lektorka a projektová manažerka v různých vzdělávacích projektech. Už delší dobu jsem snila o vlastní vzdělávací agentuře, ale stále nepřicházel vhodný čas. Jenže! Sny se přece mají plnit...

Jaké byly vaše podnikatelské začátky?

Velmi mi pomohla praxe lektorky a konzultantky, později jsem občas zorganizovala školení pro spřátelené firmy, které jsem sama vedla nebo se domluvila s dalšími lektory. Ještě před mou poslední rodičovskou dovolenou se čtvrtým dítětem, synovi jsou nyní tři roky, jsem se vrhla do spolupráce s coworkingovým centrem Baby Office. Pořádala jsem školení, networkingové akce či třeba projekt na podporu rodičů vracejících se do práce po rodičovské dovolené. Potkala jsem se zde s mnoha klienty i lektory, kteří mi zůstali věrní stále. 

Jak vypadá vaše podnikání dnes?

Většinu organizačních i obchodních aktivit zatím zvládám sama. Od konce  roku 2018 mi s copywritingem a sociálními sítěmi pomáhá skvělá kolegyně Eva, s organizací samotných akcí na místě zas další šikovná kolegyně Martina. Spolupracujeme také s kreativní grafičkou Terezou, sympatickým fotografem Patrikem a konzultantkou Petrou. Nesmím zapomenout na své jedinečné lektorky i lektora Martina a jejich bohaté zkušenosti, bez nichž bych se neobešla.

Byly na začátku třeba nějaké investice?

Investice byly nulové. Jasně jsem si řekla, že cesta dotačních programů není pro mě. Od počátku vycházím z principu, že každá akce si na sebe musí vydělat. Realizujeme jen takové akce, o které mají lidi zájem. Mám jasně daný rozpočet na jednotlivé akce a funguje to.  

Živí vás v současné době vaše podnikání?

Částečně ano. Máme tříletého syna, šestiletou dceru a dvě starší dcery ve věku třináct a sedmnáct let. Zkrátka rodinné povinnosti jsou rozsáhlé a já zatím nedisponuji dostatečnými časovými možnostmi na realizaci dalších plánů. Nicméně jeden z plánů je změnit to. Takže se na tom už pracuje…

Pro koho jsou vaše akce určeny?

Na počátku všeho byla myšlenka podpořit a rozvíjet začínající podnikatele a jejich projekty. V současnosti na naše akce chodí i podnikatelé s mnohaletými zkušenostmi a fungujícími firmami. Nachází u nás inspiraci pro rozvoj značky, ale i nové kontakty, propojování a sdílení s odborníky v oboru.

Postupně se rozšiřuje i naše firemní klientela investující do rozvoje zaměstnanců. Umíme pro ni připravit v podstatě veškerá témata. Nově jsme začali realizovat online webináře pro firemní zaměstnance pohybující se po celé republice.

Jaké akce EvenTree nabízí? 

Kurzy jsou zaměřené na podporu a rozvoj podnikání, zejména na prezentaci firmy a jejích produktů. Naši lektoři jsou zkušení odborníci školící v oboru, který je jejich hlavní obživou. Jako příklad uvádím moderátorku Štěpánku Duchkovou, zakladatelku PR agentury Amaze Media Zuzanu Rybářovou, expertku na Facebook a Instagram Lucii Budíkovou nebo třeba specialistky na komunikaci Alenu Zborníkovou a Janu Rambouskovou.

Dlouhodobě spolupracujeme s Českým Mindfulness Institutem. Jeho zakladatelka Marcela Roflíková dokáže účastníky workshopů nadchnout a posouvat tak jejich hranice v oblasti osobního rozvoje. Velmi úspěšné jsou naše Networkingové snídaně s hostem. Podnikatelé se na nich propojují a vzájemně inspirují. Navíc si vyslechnou příběh a přednášku hosta na zajímavé téma.

V čem jsou kurzy od EvenTree jiné?

Jiné jsou v tom, že je obsazujeme relativně malým počtem účastníků, aby se lektor mohl každému věnovat individuálně. Od účastníků máme informace o jejich podnikání a očekávání už před kurzem. Lektor jim pak na kurzu poskytuje informace cílené na jejich obor a fázi podnikání. Účastníci na kurzech pracují na konkrétních výstupech, které rovnou využijí v praxi. Kurzy jsou praktické – teorii si může každý vyhledat. Třeba na kurzech se Štěpánkou Duchkovou se účastníci natáčí na kameru. Štěpánčiny upřímné rady padají na úrodnou půdu. Dokládají to následná mediální vystoupení mnoha našich absolventů. Jsme průkopníky nových témat a pohledů na podnikání. Těší nás, že nás časem ostatní napodobují. Je to pro nás důkaz, že to děláme dobře.

Uvedu jednu referenci za všechny, je od Marcely z firmy Sakutus – účastnice kurzu Jak napsat tiskovou zprávu, která neskončí ve spamu: "Odešla jsem s perfektní tiskovou zprávou, kterou mohu obratem zaslat do médií. A také s pocitem krásně stráveného odpoledně mezi kamarády, i když jsme se osobně neznali. Moc děkuji za přínosné semináře, které nemají obdoby. Wow lektorce Zuzaně Rybářové! Nejenže výborně rozumí své práci, ale je s ní radost být. Nechápu, jak vždy pod jejím vedením dokážu vytvořit něco, v což jsem nikdy nedoufala. Tak jako dnes. A ještě odcházím s hlavou plnou inspirace..."  

Co považujete za svůj zatím největší úspěch?

Za úspěch považuji neustále obsazené kurzy nebo také jasně viditelné úspěchy absolventů v praxi, kterých často dosahují velmi rychle po absolvování našich kurzů. Snad to nebude znít neskromně, ale úspěch je pro mě i to, že je z EvenTree po roce a půl fungující firma. Považuji ji za smysluplný projekt, který dává smysl mně, mému okolí, lektorům, ale hlavně našim klientům. Dostáváme úžasnou zpětnou vazbu od našich absolventů.

Školíme například maminky vracející se z rodičovské dovolené v Kofole. Také se věnujeme managementu a finančním poradcům ve firmě Broker Trust nebo zaměstnancům marketingové agentury Intelsol. Školíme vědce a kapacity ve svých oborech ve Výzkumném ústavu potravinářském. Rádi se věnujeme neziskovým organizacím, v červnu jsme například školili spolek AutoMat. Propojujeme podnikatelskou sféru s tou neziskovou formou networkingových setkání. A budeme se tomu věnovat dál.

S čím naopak v podnikání nejvíce bojujete, co bylo zatím nejtěžší?

Občas na mě padá tíha zodpovědnosti plynoucí z toho, že vše rozhoduji a řeším v podstatě sama. Je to ale zároveň i mou hlavní motivací - mít volné ruce, možnost realizovat své nápady a plány. Spolupracovat s fajn lidmi a nemuset  nic z toho obhajovat před šéfem.

Kde vidíte sebe a své podnikání v budoucnu?

Plánuji rozšířit tým spolupracovníků, rozdělit kompetence a uvolnit si ruce z realizačních aktivit více do těch strategických a rozvojových. Chci více posílit obchodní aktivity směrem k firemní klientele. Plánuji rozšířit naše kurzy pro podnikatele i do dalších regionů. Tam, kde podnikající nemají takové možnosti jako v Praze a dojíždí často i na naše akce. Třeba jako pardubická Andrea z firmy České Ghíčko a mnoho dalších. Nicméně na základě dosavadních zkušeností se těším i na plno neočekávaných výzev a cest, kterými se budeme já i EvenTree společně ubírat.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také